Akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Zamiast klasycznej akademii z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, uczniowie naszej szkoły w dniu szóstym maja, w poniedziałek, zabrani zostali w wirtualny świat wydarzeń sprzed 228 lat.
Kanwę uroczystości stanowiły dwa znane obrazy autorstwa Jana Matejki. Pierwszy z nich "Rejtan - upadek Polski" przypomniał o przyczynach rozbiorów, przybliżył młodzieży postać posła z Nowogrodu, przeciwstawiającego się podpisaniu aktu rozbiorowego oraz postaw innych umieszczonych na dziele przedstawicieli tamtego czasu. Przeanalizowane zostały wszystkie najważniejsze detale i istotne elementy budujące ten obraz. O ich sugestywności świadczyć może emocjonalna reakcja najmłodszych uczestników akademii, którzy włączyli się w jej przebieg zadając pytania i dopytując o szczegóły.
W prezentacji nie mogło zabraknąć pięknej interpretacji dzieła Matejki w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego.
Potem przyglądaliśmy się obrazowi "Konstytucja 3 maja" także autorstwa Jana Matejki. Gwar ulicy Świętojańskiej w Warszawie, powiewające (dzięki animacji) sztandary, dźwięki i okrzyki wiwatującego tłumu, niepokój zebranych uczestników wydarzenia sprzed ponad dwustu lat sprawiły, że mogliśmy się niemal przenieść w czasie.
Na zakończenie szkolnej uroczystości chór utworzony z rozśpiewanych uczennic klasy siódmej zaintonował "Majową jutrzenkę". Zebrani włączyli się we wspólne śpiewanie.
Anna Rejewska