Dzień Regionalny w 2019 r.

Tradycyjnie na wiosnę w naszej szkole organizowany jest Dzień Regionalny. W tym roku przypadł on na 22 maja 2019 roku a jego tematem przewodnim był strój góralski. Organizatorkami tegorocznych uroczystości były:

• p. Regina Mrowca – Kenar,
  • p. Agata Szeliga.

Na godzinę 9:00 w szkole zjawili się uczniowie - niektórzy ubrani w strój góralski lub jego elementy, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście.

Dzień Regionalny otwarł występ szkolnego zespołu regionalnego „Mali Witowianie”. Do tańca naszym uczniom przygrywał pan Maciej Gąsienica Mracielnik (basy) w towarzystwie Justyny i Tomasza Ratułowskich (skrzypce). Nad przebiegiem występu czuwali: pani Czesława i pan Stanisław Sobczyk. Po występie pan Maciej Gąsienica Mracielnik zaprezentował zebranym swoje umiejętności gry na wszelkiego rodzaju fujarkach, piszczałkach i kozie. Następnie uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Najmłodsze dzieci z klas „0” - III SP udały się na prelekcję wygłoszoną przez panią dr Stanisławę Trebunia - Staszel, pracownika Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat stroju górali podhalańskich. Pogadanka poparta licznymi fotografiami wzbudziła ożywione reakcje najmłodszych członków naszej społeczności szkolnej. W tym samym czasie uczniowie klas IV – VI obejrzeli film dokumentalny dotyczący instrumentów pasterskich używanych niegdyś na Podhalu. Natomiast najstarsi uczniowie z klas VII – VIII SP i III gim. rywalizowali między sobą w konkursie wiedzy o stroju góralskim. Zwycięsko z tego starcia wyszła klasa VII zajmując I lokatę, zaszczytne II miejsce zajęła klasa III gim., natomiast klasa VIII uplasowała się na miejscu IIISkład drużyn:

Klasa VII

• Anna Bzdyk
  • Dawid Czuj
  • Julia Granat

Klasa VIII

• Urszula Frączek
  • Magdalena Palenica
  • Karolina Strama

Klasa III gim.

• Kacper Gach
  • Robert Kołątaj
  • Martyna Wróbel

Po rozegranym konkursie młodzież udała się na projekcję filmu o pasterstwie natomiast klasy IV – VI zmierzyły się z pytaniami dotyczącymi stroju górali podhalańskich. Zdecydowanie zwyciężyła drużyna reprezentująca klasę V w składzie:

• Aleksandra Bobak
  • Anna Niźnik
  • Ewa Szymusiak

Bardzo dzielnie walczyła reprezentacja klasy IV w składzie:

• Dominik Sieczka
  • Bernadeta Szwab
  • Antonina Watycha

zajmując ostatecznie II miejsce. Reprezentacja klasy VI zajęła III miejsce. Szóstoklasistów reprezentowali:

• Szymon Niźnik
  • Wiktoria Pawlikowska
  • Klaudia Toczek

Oczywiście najmłodsi również sprawdzili swoją wiedzę o stroju góralskim. Drużyna klasy III SP:

• Karolina Pawlikowska
  • Sebastian Sieczka
  • Małgorzata Szymusiak

zdecydowanie pokonała konkurencję, czyli drużynę klasy II SP, która zajęła II miejsce:

• Michalina Bednarz
  • Julia Knapczyk
  • Owidia Piczura

Natomiast klasa I SP:

• Agnieszka Jasionek
  • Gabriela Masny
  • Maria Szpunar

pokonała w rywalizacji maluszki z zeróweczki:

• Hubert Krupa
  • Wiktoria Kwak
  • Anna Szczechowicz

Rada Rodziców zadbała o słodki poczęstunek zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Na zakończenie tegorocznego Dnia Regionalnego klasy IV – VIII SP i III gim. miały okazję wysłuchać bardzo ciekawej prelekcji naszego honorowego gościa pani dr Stanisławy Trebunia – Staszel.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Dnia Regionalnego:

Uczniom z zespołu „Mali Witowianie”, nauczycielom, przede wszystkim głównym koordynatorkom pani Reginie i pani Agacie, Radzie Rodziców za pyszny poczęstunek i oczywiście naszemu gościowi – pani dr Stanisławie Trebunia – Staszel za to, że zaszczyciła nas swą obecnością podczas naszych skromnych szkolnych uroczystości.

Marta Osadzińska