"Sen o Helladzie. Mitologia.Świat antycznej Grecji" - program artystyczny w 2019 r.

Kolejny raz krakowscy aktorzy z Agencji Artystycznej Pro-Art-Krak zabrali (w poniedziałek 23 września) zgromadzoną w sali gimnastycznej młodzież w teatralną podróż. Tym razem, zgodnie z tytułem, była to wyprawa w odległe i niezwykłe czasy mitologii starożytnych Greków. Aktorzy – pan Jacek Lecznar i pan Wojciech Habela - przypomnieli mity o powstaniu świata, bogów i herosów, historię dobroczyńcy ludzkości – Prometeusza, ale również ukazali początki teatru antycznego, starożytnych igrzysk olimpijskich oraz epizody wojny trojańskiej.

Dla uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej była to doskonała lekcja powtórzeniowa, przypominająca ważne postaci historyczne i literackie z epoki antycznej, dla młodszych ciekawostką mogły być rekwizyty, muzyka, a także udział w spektaklu koleżanek i kolegów szkolnych.

W kilku scenach uczestniczyli też uczniowie klasy V i VIII. W role Kronosa i Rei wcielili się Piotr Ścisłowicz i Wiktoria Mniszak, delficką kapłanką Pytią była Weronika Mniszak. Na występ złożyły się zabawne, uwspółcześnione dialogi, jak i fragmenty ważnych tekstów literackich nawiązujących do mitologii (pojedynek Achillesa z Hektorem z „Iliady” Homera).

Klamrą, rozpoczynającą spektakl i kończącą go, była refleksja nad życiem zawarta w wierszu Leopolda Staffa „Odys”:

Niech cię nie niepokoją
Cierpienia twe i błędy.
Wszędy są drogi proste
Lecz i manowce wszędy.

[…]

Zostanie kamień z napisem:
„Tu leży taki i taki”.
Każdy z nas jest Odysem,