"Shrek - Baśń o tolerancji" - spektakl dla najmłodszych w zakopiańskim kinie "Sokół" w 2019 r.

22 listopada 2019 roku wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej wraz z oddziałem zerowym naszej szkoły wybrały się pod opieką swoich wychowawczyń do Zakopanego, do kina "Sokoł”, na przedstawienie teatralne "Shrek - baśń o tolerancji".

To najnowsza propozycja Teatru Profilaktycznego ALERT na motywach znanej i lubianej na całym świecie książeczki „Shrek" Williama Steiga.

Wcześniej poznaliśmy inspirowany tą historią film animowany o tym samym tytule. Tym, co łączy dzisiejszy spektakl z kinowym „Shrekiem" - jest właśnie postać tytułowego bohatera - dość odrażającego ogra o gołębim sercu i specyficznych manierach.

Sama rodzina, w której na świat przychodzi Shrek, nie jest rodziną typową. Odpychające są ogry, które nie znają zasad savoir vivre, a ich przyzwyczajenia mogą powodować gęsią skórkę u wrażliwszych obserwatorów. Czy jednak kąpiel w błocie zamiast w wodzie, przysmaki z dżdżownic i zielony kolor skóry jest istotą tej "egzotycznej" rodziny? Jeśli nie damy się zwieźć temu, co powierzchowne, ujrzymy piękną rodzinę, która darzy się szacunkiem, miłością i zawsze może na siebie liczyć.

Opowieść uczy, jak ważne jest w życiu poczucie własnej wartości i polubienie siebie samego. Jeśli nie będziemy lubili siebie, nie uda nam się polubić drugiego człowieka i otaczającego nas świata.

Z pomocą zabawnego i uroczego w swym nieokrzesaniu ogra ukazano, że świat jest ciekawy i piękny w swej różnorodności, że nie należy się przed nim zamykać, ale poznawać go, bo dzięki temu staniemy się wewnętrznie bogatsi.

Hanna Zych - Piczura