Dzień Dziecka w 2017 r.

KL. "0" i I SP

1 czerwca dzieci z „zerówki” i klasy pierwszej pojechały na wycieczkę do Doliny Chochołowskiej. Na Polanę Huciską dojechały ciuchcią, a dalej udały się pieszo w kierunku schroniska. Uczniowie podziwiali piękne widoki, poznały goryczkę i wiele gatunków drzew. Znalazł się też czas na wspólny piknik, podczas którego dzieci chętnie dzieliły się słodyczami. Cała grupa wróciła do domów zadowolona i uśmiechnięta.

KL. II SP

1 czerwca 2017 roku uczniowie kl. II SP uczestniczyliw wycieczce do Zubrzycy Górnej. Odwiedzili tam Muzeum – Orawski Park Etnograficzny, gdzie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Od ziarna do chleba”.

Dzieci same przygotowały sobie drugie śniadanie złożone z własnoręcznie upieczonych "moskolików" i kawy zbożowej z mlekiem. Podczas zajęć mogły się nauczyć jak wymłócić zboże cepem, oczyścić je na przetaku, a następnie utłuc kaszę i  zmielić ziarna na mąkę na żarnach. Dowiedzieli się, że  mielenie mąki było dawniej codziennym zajęciem dzieci oprócz pilnowania krów i owiec na wypasie czy karmienia kur, królików i kóz. Po skończonej pracy i posiłku uczniowie zwiedzili jeszcze dawne zabudowania wiejskie - dwór sołtysa, młyn, tartak i olejarnię. Pełni nowych wrażeń i zapału do poznawania nowych miejsc bezpiecznie wrócili w wygodne pielesze swoich domów, ciesząc się, że nie muszą chodzić na bosaka, ani czerpać wody ze studni...

KL. III SP

W tym roku 1 czerwca - Dzień Dziecka był dniem, który na długo zostanie w pamięci niejednego trzecioklasisty. Uczniowie pod opieką swojej wychowawczyni udali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem. Po przybyciu na miejsce czekali już na nich strażacy z przygotowanym samochodem gaśniczym i samochodem ratownictwa technicznego. Zajęcia prowadził strażak Grzegorz Miernik z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali węże gaśnicze, prądownice i całe wyposażenie wozów strażackich. Ogromną atrakcję sprawiło dzieciom przymierzanie hełmów, odzieży ochronnej zabezpieczającej przed wysoką temperaturą oraz sprzętu do ochrony dróg oddechowych. Ciekawostką tego spotkania była możliwość obejrzenia nożyc pneumatycznych i demonstracja ich zastosowania. Uczniowie dowiedzieli się, że strażackie samochody ratownicze wyjeżdżają nie tylko do pożarów, wypadków drogowych czy powodzi, ale również do  wiosennych zagrożeń jakimi są np. pożary traw, łąk czy lasów. Dzieci utrwaliły sobie zasady postępowania w przypadku pożaru oraz sposoby alarmowania służb ratowniczych.  Aby praca strażaków była bezpieczna wyposażeni są oni w nowoczesny sprzęt ratowniczy, szkolą się w ratownictwie sanitarnym i udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Trzecioklasiści z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w czynnościach ratowniczych nabywając umiejętności udzielania pomocy osobie poszkodowanej. Wielką radość sprawiła im przejażdżka wokół remizy nieużywanym już dzisiaj autem gaśniczym. Oczywiście nie zabrakło pokazu zjazdu alarmowego po ześlizgu, który wywołał ogromny aplauz i brawa. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i wręczeniem wytrwałym strażakom podziękowania w formie pamiątkowej tablicy i słodkiej niespodzianki.

KL. IV - VI SP

Podczas obchodów Dnia Dziecka zorganizowany został, dla uczniów szkoły podstawowej kl. IV-VI, Szkolny Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny. Każda z klas wystawiła swoją reprezentację trzyosobową, drużyny po zaciętej rywalizacji zajęły następujące miejsca:

I miejsce zdobyła drużyna kl. IV w składzie:

• Izabela Krupa
  • Michał Czuj
  • Karol Watycha

II miejsce klasa VI w składzie:

• Magdalena Palenica
  • Justyna Ratułowska
  • Paweł Leja

III miejsce klasa V w składzie:

• Anna Bzdyk
  • Julia Granat
  • Dawid Czuj

Drużynom gratulujemy!

KL. IV - VI SP i I - III Gim.

1 czerwca uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w zawodach sportowych zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka. Aby umożliwić jak największej liczbie dzieci udział w grach i zabawach rozgrywki rozpoczęliśmy już o godz. 9:00. Dziewczęta i chłopcy z kl. III Gim. rzucili sportowe wyzwanie reprezentacjom klas I i II Gim., rozgrywając mecze w piłkę nożną i siatkową. Następnie uczniowie kl. V i VI rozegrali mecze; dziewczęta w piłkę siatkową i ringo a chłopcy w piłkę nożną. Uczniowie kl. IV, po utworzeniu drużyn koedukacyjnych rozegrali mecz w ringo. Wiele radości i emocji dostarczyła rywalizacja w przeciąganiu liny uczniów klasy IV. Dzień zakończył się poczęstunkiem zafundowanym przez Radę Rodziców.

KL. II - III Gim.

Dnia 1 czerwca 2017 roku uczniowie klas II i III gimnazjum pod kierunkiem nauczyciela koordynatora pani Anny Gąsienicy i przy współpracy pani Marty Osadzińskiej zostali zapoznani z zasadami ciekawej gry pt. "Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota".
Gra opracowana została w Małopolskim Instytucie Kultury i dotyczy autentycznych historii pionierów przemysłu naftowego z drugiej połowy XIX wieku.

Zasady gry przedstawione zostały przez nauczycielki w formie ustnej. Gra przybliżyła historię rozwoju przemysłu naftowego w XIX wiecznej Galicji, przedstawia także sylwetki pionierów, pozwala na poznanie podstawowych zasad przedsiębiorczości.
Pierwsza rozegrana tura trwała dość długo, ale gdy uczestnicy gry symulacyjnej zaangażowali się mocniej, kolejne tury rozgrywki wywoływały mnóstwo pozytywnych emocji.

Utworzona przez autorów symulacja rynku nafty, z dynamicznie zmieniającymi się cenami surowca, zależnymi od poziomu wydobycia, co wpływało na koszty pracy i ceny działek roponośnych, zmusiła graczy do podejmowania szybkich i czasem ryzykownych decyzji. Uczniowie w zależności od zmieniającej się sytuacji konkurowali ze sobą lub zawierali spółki i realizowali wspólne inwestycje.

Projekt gry i jej przeprowadzenie w atmosferze pełnego zaangażowania i emocji przyczynił się z pewnością do wzrostu uczniowskiej wiedzy na tematy ekonomiczne, osadzone w historycznych realiach galicyjskiego zagłębia naftowego.