Żywa lekcja historii z Grupą Artystyczną Reconstructo w 2018 r.

Uczniowie wszystkich oddziałów naszej szkoły 9 października brali udział w pokazie historycznym przygotowanym przez dwóch przedstawicieli 'Grupy Artystycznej Rekonstrukto. Historia eksperymentalna'Zaprezentowany program nosił tytuł: "Ku niepodległej" - opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę.

W trakcie pokazu omówiono krótko sytuację pod zaborami oraz powstania narodowe - kościuszkowskie, okres Księstwa Warszawskiego, listopadowe, styczniowe, I wojnę światową. Równocześnie wybrani uczniowie przebierani byli w elementy strojów z epoki - szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich. Pokazano także repliki broni używanej przez powstańców i w I wojnie światowej. Przedstawiciele grupy Rekonstrukto opowiedzieli o pracy kobiet - sanitariuszek, elementach charakterystycznych broni np. muszkietu z zamkiem skałkowym, zasadach fechtunku. Młodzież mogła przymierzyć stroje i przez chwilę używać zgromadzonych na pokazie rekwizytów (np. rekonstruowane nosze z okresu I wojny światowej).

Anna Rejewska