Akademia z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

        W czwartek 8 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczestnicy przypięli z dumą małe biało - czerwone wstążeczki lub kotyliony w barwach narodowych.

Główną osią konstrukcyjną uroczystości była prezentacja, przygotowana przez panią Martę Osadzińską, ukazująca w chronologicznej kolejności pieśni i piosenki patriotyczne oraz historie związane z ich powstaniem. Przy asyście pocztu sztandarowego odśpiewany został nasz hymn narodowy. Potem nastąpił przegląd pieśni w wykonaniu poszczególnych klas. Zaprezentowano kolejno:

 • „Hej, hej ułani malowane dzieci”( kl. VII),
 • „O, mój rozmarynie” (kl. II SP)
 • „Boże, coś Polskę”,
 • „Płynie Wisła, płynie” (kl.0),
 • „Jak długo w sercach naszych”(kl. IV),
 • „Rota” (wykonana przez wszystkich zgromadzonych na apelu),
 • „Rozkwitały pąki białych róż” (kl. VI),
 • „Legiony to...” (kl. VIII),
 • „Maszerują strzelcy” (kl. V),
 • „Przybyli ułani” (kl. I SP),
 • „Serce w plecaku” (kl. III gim.),

a na zakończenie wzruszającą piosenkę - „Myślimy o Polsce” w pięknym wykonaniu uczniów klasy III SP. Śpiewającym akompaniowali: ks. Tadeusz Horwat i p. Krzysztof Przywoźny.

Pani Anna Rejewska w stroju stylizowanym na modę sprzed stu lat krótko przypomniała zebranym o ważnym fakcie uzyskania przez kobiety praw wyborczych w 1918 roku i ośmiu posłankach (pierwszych kobietach zwanych „Matkami Niepodległości”) na Sejm Ustawodawczy (w 1919 r.).

Po prezentacji, która miała radosny charakter, nastąpiło rozdanie nagród dla laureatów konkursów związanych ze świętem niepodległości (zasięg szkolny i gminny).

Anna Rejewska

Galeria zdjęć

Archive

Jesteś tutaj: Home Aktualności Akademia z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.