"Lawinowe ABC" w 2019 r.

18 lutego, piękna słoneczna pogoda i temperatura na plusie. Warunki idealne podczas których klasa VII SP miała okazję uczestniczyć w szkoleniu "Lawinowe ABC" będące ostatnią częścią programu edukacyjnego Tatrzańskiego Parku Narodowego "Bliżej Tatr". Ruszyliśmy wcześnie rano i już po 8:00 spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem panem Tomaszem Zającem. Z Kuźnic ruszyliśmy szlakiem na Kalatówki zatrzymując się po drodze by objaśnić znaki i tablice informacyjne Tatrzańskiego Parku Narodowego zawierające informacje na temat lawin. Zostaliśmy wyposażeni w sprzęt lawinowy składający się z sond, detektorów oraz łopat. Po około godzinie dotarliśmy do schroniska na Kalatówkach gdzie zmierzyliśmy się z ćwiczeniami teoretycznymi. Następnie po drugim śniadaniu udaliśmy się na polanę by sprawdzić w praktyce czego zdążyliśmy się nauczyć. Nasi uczniowie bardzo sprawnie wyszukiwali „poszkodowanych po zejściu lawiny” – w większości przypadków trwało to krócej niż 4 min. Pan Tomasz był z nas bardzo zadowolony. Zadowoleni, wygrzani wczesnowiosennym słońcem i ubogaceni sporą dawką nowej wiedzy wróciliśmy do domu.

Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Zającowi za opiekę i przydatną wiedzę.

Agata Szeliga