Aktualności

Wycieczka uczniów klasy III SP na Turbacz w 2019 r.

        18 października 2019 roku klasa III pod opieką pani Kamili Matei i pani Hanny Zych - Piczury wybrała się na wycieczkę turystyczno - krajoznawczą na najwyższy szczyt Gorców, Turbacz, liczący 1310 m n.p.m.

Seweryn Goszczyński tak opisuje tę górę w swoim „Dzienniku Podróży do Tatrów”: Widok z Turbacza na wszystkie strony przecudny, obszarem, który zajmuje i bogactwem rozmaitości. Nie miałem jeszcze w swym życiu podobnego widoku.

Możemy się z nim całkowicie zgodzić, bo widoki w drodze na szczyt naprawdę były wspaniałe. Oglądaliśmy panoramę Pienin, jezioro Czorsztyńskie oraz Tatry i okoliczne miejscowości położone w Kotlinie Orawsko - Nowotarskiej.

Cechą charakterystyczną gorczańskiego krajobrazu są urocze liczne polany, które powstawały na skutek wypalania fragmentów lasu na pastwiska. Stąd też pochodzi nazwa „Gorce” od słowa „gorzeć”, czyli „płonąć”. Podczas wędrówki przyglądaliśmy się także głównym gatunkom drzew występującym w Gorczańskim Parku Narodowym - świerkom, jodłom i przepięknym o tej porze roku bukom.

W schronisku czekał na nas smaczny posiłek, z przepysznym deserem gorczańskim.

 

Piękne Gorce w oddali czekają

Na turystów, co żyją we mgle,

Co ich piękna wcale nie znają,

A ich życie to męka we śnie…”

Hanna Zych - Piczura

Podhalański Rajd Ekologiczny w 2019 r.

        16 października 2019 roku odbył się kolejny Podhalański Rajd Ekologiczny. Nasza szkoła była reprezentowana przez:

  • Dawida Czuja,
  • Mikołaja Długopolskiego,
  • Mateusza Dziekańskiego,
  • Andrzeja Folfasa i
  • Jana Kobiele.

Drużyna z Witowa zajęła II miejsce.

Irena Marasek

Galeria zdjęć

Światowy Dzień Uśmiechu w naszej szkole w 2019 r.

        4 października (piątek) 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Chcieliśmy tym samym przekonać siebie i innych, że człowiek radosny to człowiek szczęśliwszy. Warto się śmiać częściej i zarażać śmiechem innych. Uczniowie z Samorządu Szkolnego przyklejali uczniom i nauczycielom wesołe buźki, przygotowali również gazetkę tematyczną.

To radosne święto obchodzone jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. Naukowcy potwierdzają, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10 – krotnie, dlatego więc:

„Uśmiechaj się rano, uśmiechaj wieczorem,

Uśmiechaj przez cały dzień,

Do wróbli na dachu, do życia, do słońca,

I do nas uśmiechaj się…”

Teresa Nitka

Galeria zdjęć

Wycieczka klasy V SP na Kalatówki w ramach programu "Bliżej Tatr" w 2019 r.

        Już od klasy I uczniowie szkół podstawowych z Podhala mogą brać udział w programie TPN - u zatytułowanego "Bliżej Tatr". Dla każdej klasy tematyka zajęć jest inna. Najmłodsi uczniowie z klas I - III SP poznawali ptaki Tatrzańskiego Parku Narodowego, rozpoznawali tropy i ślady pozostawiane przez zwierzęta żyjące w Tatrach oraz uczyli się rozpoznawać podstawowe gatunki drzew iglastych i liściastych Podhala. Starsi uczniowie począwszy od klasy IV rozpoczęli eksploracje parku pod opieką wykwalifikowanych przewodników TPN - u.

Czwartoklasiści tradycyjnie odwiedzają Dolinę Białego natomiast piątoklasiści udają się na Kalatówki. Również w tym roku, 1 października 2019 roku, w piękny jesienny dzień uczniowie z klasy V, wraz z wychowawczynią, p. Marta Osadzińską udali się na wycieczkę w Tatry. Tuż przed 9:00 rano grupa spotkała się z panem przewodnikiem Tomaszem Skrzydłowskim w Kuźnicach. Dzieci otrzymały od p. Tomasza specjalne zeszyty ćwiczeń, foldery informacyjne (o Św. Bracie Albercie, Hrabim Władysławie Zamoyskim, Kuźnicach i stylu zakopiańskim) i ołówki.  Następnie ruszyli w stronę pustelni Św. Brata Alberta. Tam uczniowie poznali historię Adama Chmielowskiego oraz dowiedzieli się czym jest styl zakopiański stworzony przez Stanisława Witkiewicza. Na pobliskich ławeczkach dzieci pracowicie uzupełniały ćwiczenia. Po krótkiej przerwie ruszyły do hotelu górskiego na Kalatówkach. W hotelowej kawiarni zjedli drugie śniadanie i wysłuchali pogadanki p. Skrzydłowskiego na temat wytwarzania oscypków. Oczywiście po prelekcji przyszedł czas na dalsze ćwiczenia. Nie zabrakło też mini konkursu z nagrodami dla najlepszych rysowników.

W drodze powrotnej uczniowie podziwiali piękne widoki i delektowali się wspaniałą słoneczną pogodą. Na zakończenie górskiej przygody wszyscy zebrali się przy wystawie poświęconej Szkole Domowej Pracy Kobiet w Kuźnicach utworzonej przez Hrabiego Zamoyskiego. Po wyczerpującej, ale przyjemnej wyprawie dzieciaki chętnie wróciły do domów podekscytowane wiadomością iż w przyszłym roku czeka je wyprawa na Kasprowy Wierch.

Marta Osadzińska

Galeria zdjęć

Program "Bliżej Tatr" dla klasy III SP w 2019 r.

        26 września 2019 roku klasa III SP po raz kolejny uczestniczyła w zajęciach organizowanych przez TPN pod hasłem "Bliżej Tatr". Tym razem tematem spotkania w Centrum Edukacji Przyrodniczej były "Drzewa".

Uczniowie uczyli się rozpoznawać drzewa liściaste i iglaste rosnące w naszych najwyższych górach. Poszerzali swoją wiedzę na temat roli drzew w przyrodzie i znaczenia dla człowieka. Dzieci mogły również skorzystać z zabaw, gier, zagadek i łamigłówek znajdujących się w Sali Odkryć. Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem i uczniowie czekają już z niecierpliwością na następne spotkanie.

Hanna Zych - Piczura

"Bezpieczeństwo w ruchu drogowym" - spotkanie policjantów z uczniami klas młodszych naszej szkoły w 2019 r.

        W dniu 25 września 2019 roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem odwiedzili uczniów naszej szkoły. Spotkanie miało na celu utrwalenie zasad prawidłowego poruszania się po drogach. Specjalną uwagę zwrócili na przechodzenie przez jezdnię, aby nasze dzieci wiedziały jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły i domu po zajęciach lekcyjnych. Policjanci rozmawiali z dziećmi o prawidłowym przekraczaniu jezdni, jak poruszać się po chodniku i poboczu. Podczas spotkania zachęcali dzieci, aby nosiły elementy odblaskowe, które sprawią, że będą na drodze bardziej widoczne, a co za tym idzie, bardziej bezpieczne. Przypomnieli również jak należy zachować się podczas ataku groźnego psa oraz o tym, aby nie rozmawiać z nieznajomymi i nie przyjmować od nich żadnych pokarmów. Na koniec uczniowie obejrzeli filmiki edukacyjne o bezpiecznym i niebezpiecznym zachowaniu się na drodze dwóch chłopców Jacka i Wacka. Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci wezmą sobie do serca przestrogi policjantów.

Kamila Mateja

Galeria zdjęć

Archive

Jesteś tutaj: Home Aktualności