Aktualności

Lekcja przyrody z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” w 2023 r.

        Nasza szkoła w ramach programu rządowego „Laboratoria Przyszłości” zakupiła pomoce naukowe, które uatrakcyjniają proces zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności uczniów.

Uczniowie klasy IV na lekcji przyrody poznawali przyrządy i pomoce przyrodnika. Okazało się, że bardzo ciekawe poznawanie przyrody wiąże się z mikroskopowaniem. Uczniowie zapoznali się z budową mikroskopu optycznego, a następnie poznali zasady mikroskopowania.

Po części wprowadzającej uczniowie przystąpili do pracy w grupach. Oglądali preparaty biologiczne ukazujące budowę komórek, tkanek i narządów różnych organizmów. Takie zajęcia ułatwiają efektywniejsze przyswojenie wiedzy przyrodniczej.

Wykorzystaliśmy do tego mikroskopy zakupione w ramach Programu „Laboratoria Przyszłości”. W celu ćwiczeń utrwalających zdobytą wiedzę, uczniowie wykonywali rysunki preparatów oglądanych pod mikroskopem. Na zajęciach uczniowie byli bardzo aktywni, zadawali wiele pytań, świadczących o tym, że są dociekliwi i otwarci na wiedzę.

Bogdan Kania

Galeria zdjęć

20231128 092158 1600x900

Kiermasz świąteczny w 2023 r.

        28 listopada 2023 roku odbył się w naszej szkole Kiermasz Świąteczny.

Uczniowie klas IV - VIII podczas cyklu warsztatów, pod kierunkiem Pań Instruktorek, przygotowywali bożonarodzeniowe stroiki, ozdoby, lampiony. Pod czujnym, twórczym okiem p. Karoliny Magulskiej i p. Bogusławy Fudali powstały piękne, pomysłowe, estetycznie wykonane prace. Nic więc dziwnego, iż kiermasz cieszył się dużym powodzeniem. Rodzice i Pracownicy Szkoły nie mogli oprzeć się świątecznym cudeńkom i chętnie zaopatrzyli się w świąteczne dekoracje.

Składamy gorące podziękowania Paniom - prawdziwym specjalistkom w dziedzinie kreatywnego wykorzystania materiałów plastyczno - technicznych. Gratulujemy zapału i owocnego wyniku warsztatów.

Opiekunki SU

Galeria zdjęć

20231128 141724 1600x739

Podsumowanie zbiórki karmy dla psów i kotów.

          W dniach od 13 do 24 listopada 2023 roku w naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę karmy dla piesków i kotków znajdujących się pod opieką Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów i rodziców udało nam się zebrać ponad 50 kg karmy suchej i mokrej. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i którym los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny. DZIĘKUJEMY!!!!

Akcję przeprowadzono w ramach konkursu dla bibliotek „Zwiadowcy są światu potrzebni”.

Marta Osadzińska

Galeria zdjęć

20231123 135350 1600x739

Zabawa andrzejkowa w 2023 r.

        Kolejny udany, wesoły i roztańczony wieczór andrzejkowy pełen wróżb i smakołyków miał miejsce w naszej szkole 23 listopada 2023 roku. Uczniowie klas IV - VIII znakomicie bawili się przy dźwiękach młodzieżowych przebojów krajowych i zagranicznych, a także rywalizowali w sprawnościowych zabawach towarzyskich. Po wyczerpującej dawce emocji mogli odpocząć i wzmocnić się w bufecie, w którym serwowano pyszne kanapki i ciasta domowego wypieku oraz chłodne napoje.

Członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali andrzejkowe wróżby. Przepowiednie znajdowano w ciasteczkach i losach, o które też trzeba było zawalczyć, trafiając do celu.

W czasie zabawy miał miejsce także konkurs na najlepiej ubraną parę wieczoru. Rywalizację wygrali Amelia Staszel z kl. VIII i Jan Krupa z kl. VII.

Hanna Zych - Piczura

Galeria zdjęć

20231123 184943 1600x739

Małopolski Konkurs Recytatorski "Spotkanie ze słowem pięknym i prawdziwym" w 2023 r.

        Dnia 22 listopada 2023 roku odbył się III etap Malopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Spotkanie ze słowem pięknym i prawdziwym". Zdarzenie miało miejsce w Krakowie na pięknej i znanej scenie Piwnicy Pod Baranami. Małgorzata Szymusiak uczennica klasy VIII naszej szkoły była jedyną reprezentantka gminy Kościelisko. Gratulujemy odwagi i waleczności.

Alicja Grabacka

Galeria zdjęć

20231122 122957 1600x1200

Wycieczka uczniów klasy VIII SP do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w 2023 r.

        „Są w życiu człowieka takie chwile, których się nie zapomina. Są tacy ludzie, których nieustannie nosi się w sercu”. Te słowa Jana Pawła II towarzyszyły uczniom klasy ósmej podczas wycieczki do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. Celem wycieczki było poznanie zjawiska Holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej, uwrażliwienie młodzieży na prawa człowieka do życia i godnej śmierci, tolerancji, równości – bez względu na rasę, pochodzenie i kolor skóry.

W trakcie kilkugodzinnego zwiedzanie obozu przewodnik przeprowadził nas przez bramę, na której widnieje napis „Arbeit macht frei” (Praca Czyni Wolnym), baraki więźniarskie, ruiny komór gazowych i krematoriów. W muzeum zobaczyliśmy wystawę przedmiotów codziennego użytku, fotografie więźniów, ubrania więźniarskie, protezy, okulary i prycze. Ostatnia część wycieczki to obóz kobiecy w Brzezince. Historia więźniarek przebywających w tym obozie wzrusza do łez. Ich warunki życia i ciężka praca przyczyniały się do dwa razy szybszej śmierci od mężczyzn.

W atmosferze zadumy i refleksji wróciliśmy do domu, a ten dzień i poznana historia pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Kamila Mateja

Galeria zdjęć

received 3638824653003484 1600x1198

Razem pomagamy Mikołajowi przywrócić uśmiech małym pacjentom!

        Nasza szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej „Mikołajkowa Zbiórka” organizowanej przez Podhalańską Grupę Poszukiwawczo - Ratowniczą.

Celem akcji było zorganizowanie prezentów dla dzieci przebywających w szpitalach województwa małopolskiego. Organizatorzy i uczestnicy akcji mają nadzieję, że dzięki mikołajkowym podarunkom na twarzach małych pacjentów chociaż na chwilę pojawi się uśmiech, a radość z otrzymanych zabawek, gier, książek, przyborów do rysownia lub układanek pomoże przetrwać trudny czas pobytu w szpitalu.

Społeczność naszej szkoły z zaangażowaniem odpowiedziała na prośbę Organizatorów. Każda klasa dołożyła swoją „cegiełkę”, a Rada Rodziców zakupiła mikołajkowe podarunki, które zostały przekazane Stowarzyszeniu PGPR.

Na ręce Przewodniczącej Rady Rodziców, p. Ani Chrobak, składamy serdeczne podziękowania Rodzicom za otwartość, pomoc i zaangażowanie.

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego

Galeria zdjęć

20231122 085854 1600x901