previous arrow
next arrow
Slider

Aktualności

Wycieczka do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Podłężu oraz do Zamku Królewskiego w Niepołomicach w 2020 r.

        Dwie grupy młodzieży - klasa VII i VIII oraz IV - VI - w dniu 16 września 2020 roku, brały udział w wyjeździe do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Podłężu niedaleko Niepołomic. Tam nasi uczniowie przeszli ścieżką edukacyjną, poznając tajniki segregowania rozmaitych odpadów (tworzyw sztucznych, szklanych oraz ulegających biodegradacji).

Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie, przebudowanego w stylu renesansowym, zamku w Niepołomicach fundowanego przez Kazimierza Wielkiego. Młodzież obejrzała krużganki wokół dziedzińca, sale wystawowe (np. ekspozycję myśliwską, salę zwierząt afrykańskich, galerię dzieł antycznych i malarstwa XIX - wiecznego). Panie przewodniczki ciekawie opowiadały o historii i dziejach zamku w Niepołomicach, ich kolejnych właścicielach - władcach Polski.

Anna Rejewska

Galeria zdjęć

20200916_121153_1024x768

List Wójta Gminy Kościelisko do rodziców.

unnamed

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,

Ostatnie miesiące były trudne dla nas wszystkich, ale w sposób szczególny był to czas trudny dla Państwa dzieci, którym ciężko było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, w warunkach zdalnego nauczania. Skutki pandemii, niepewności o jutro oraz konsekwencje wymuszonego izolacji społecznej jeszcze długo będą odczuwane przez nasze społeczeństwo. Specjaliści zajmujący się pomocą rodzinom wskazują na postępujące uzależnienie dzieci od komputera, smartfonu, czy Internetu spowodowane zbyt długim korzystaniem z urządzeń elektronicznych, które zostało wymuszone koniecznością zdalnego nauczania. Wskazują również na to, że w ostatnim czasie obserwuje się zwiększoną liczbę zgłoszeń do terapii dzieci z podejrzeniem uzależnienia od komputera i komórki oraz zgłoszenia dotyczące lęków przed końcem świata, śmiercią, chorobą swoją i bliskich.

Dlatego też wychodząc naprzeciw społecznym problemom proponuję Państwu udział Państwa dzieci w warsztatach pn. "Radzenie sobie z emocjami i stresem we współczesnym świecie" jako profilaktykę niekorzystnych zjawisk u dzieci i niekonstruktywnych sposobów radzenia sobie z przeciążeniami emocjonalnymi. Będą to warsztaty profilaktyczne o radzeniu sobie z trudnymi emocjami, znaczeniu relacji towarzyskich, rodzinnych, przyjacielskich dla prawidłowego rozwoju dzieci i dobrej kondycji psychicznej w dorosłości.

Warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych psychologów i pedagogów pracujących na co dzień w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Zakopanem oraz w Placówce Wsparcia Dziennego w Kościelisku. Treści przekazywane dzieciom podczas warsztatów będą dostosowane do wieku i rozwoju emocjonalnego dzieci. Warsztaty zostaną przeprowadzone w klasach V - VIII we wszystkich szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Kościelisko w dniach od 23 do 30 września 2020 roku.

W ramach warsztatów zostanie też przeprowadzona ankieta, badająca potrzeby dzieci z Gminy, abyśmy mogli stwierdzić, jak je wspierać zdrowotnie, rozwojowo, edukacyjnie oraz sportowo, jak pomagać rodzicom w wychowywaniu, jak pomagać rodzinom znajdować wspólny język oraz radzić sobie z kryzysami. Chcemy też wiedzieć, czy powinniśmy zadbać bardziej o bezpieczeństwo naszych młodych mieszkańców, jak poszerzać ofertę zajęć pozaszkolnych, a także w jakich obszarach problemowych organizować warsztaty profilaktyczne itp.

Ankiety będą przeprowadzane w pracowniach komputerowych w szkole, a więc będą zupełnie anonimowe. Wyniki ankiet będą opracowane zbiorczo przez statystyków pod kątem przygotowania programu wsparcia dziecka i rodziny, a nie analizy pojedynczych przypadków.

Zachęcam Państwa do wyrażenia zgody na udział Państwa dziecka w warsztatach oraz w badaniach ankietowych, które są potrzebne do przygotowania Programu Wsparcia Dziecka i Rodziny odpowiadającego na faktyczne potrzeby dzieci.

Wyrażam również nadzieję, że zaproponowana forma warsztatów z psychologiem pomoże Państwa dzieciom przetrwać trudny okres pandemii i ograniczeń społecznych.

Z wyrazami szacunku

Roman Krupa

Wójt Gminy Kościelisko

List do pobrania w pliku pdf

Wycieczka ekologiczna uczniów klas I - III SP w 2020 r.

        14 września 2020 roku uczniowie klas I-III w ramach Dnia edukacji ekologicznej w Gminie Kościelisko uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Rezerwatu „Bór na Czerwonem” w Nowym Targu. Na początku pan leśniczy przypomniał zasady zachowania obowiązujące w rezerwacie. Dzieci dowiedziały się czym jest rezerwat oraz poszerzyły swoją wiedzę na temat jego flory i fauny. Poznały również krótką historię powstania tego torfowiska. Podczas spaceru ścieżką mogły podziwiać piękno przyrody, a na tarasie widokowym panoramę Tatr. Wycieczkę zakończył krótki pobyt na placu zabaw. Słoneczna pogoda sprawiła, że wycieczka się udała, a wszystkim dopisywały dobre humory.

Teresa Nitka

Galeria zdjęć

psx 20200914 184001 576x768

Dzień edukacji ekologicznej w naszej szkole w 2020 r.

        W czwartek 10 września miał miejsce w naszej szkole dzień edukacji ekologicznej. Gmina Kościelisko zorganizowała, dla uczniów szkoły podstawowej oraz zerówki i przedszkola, warsztaty, w trakcie których dzieci dowiedziały się o prawidłowej segregacji odpadów, dobrych nawykach prowadzących do zmniejszenia ilości odpadów, znaczeniu środowiska naturalnego i konieczności jego ochrony oraz podstawowych zagadnień związanych z ekologia.
Przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego, Wód Polskich, Lasów Państwowych, Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, EduTatry w ciekawy sposób zaprezentowali uczniom treści dotyczące szeroko pojmowanej ekologii. Były filmy, gry i zabawy recykling, wykłady, wystawa interaktywna - cykl życia odpadów itp.
Młodzież brała udział  w dyskusjach, mogła też zadawać prowadzącym pytania na interesujące ją tematy.
Anna Rejewska
 
 

20200910_120130_1024x768

 

Akcja honorowego oddawania krwi w Termach Chochołowskich w niedzielę 13 września 2020 r.!!!

krew

Dzień edukacji ekologicznej w Gminie Kościelisko w 2020 r.

plakat-ekologiczny

Narodowe Czytanie 2020 w Gminie Kościelisko.

        Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.  Lekturą tegorocznej edycji wydarzenie została  Balladyna Juliusza Słowackiego.  Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Zapraszamy na inscenizację Balladyny po nasemu, której akcja będzie się rozgrywać na Podhalu.

Zapraszamy do obejrzenia Balladyny 5 września o godzinie 15.00 na scenie Domu Ludowego lub online na profilu facebookowym Gminnej Biblioteki Publicznej w Kościelisku.

plakat Balladyna 566x800

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Witowie informuje,

że w związku z zaleceniami GIS, MZ i MEN

dotyczących bezpiecznego powrotu dzieci do szkół,

rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września 2020 roku (wtorek)

według ustalonego harmonogramu:

  • godz.   9.00 – klasy 4 i 8
  • godz. 10.00 – klasy 3 i 7
  • godz. 11.00 – klasy 2 i 6
  • godz. 12.00 – klasy 1 i 5 oraz oddział przedszkolny

Mszy świętej na rozpoczęcie roku szkolnego nie będzie!

W związku z zaistniałą sytuacją bardzo prosimy rodziców i uczniów o zapoznanie się i zastosowanie poniższych zasad związanych z BEZPIECZNYM powrotem do szkoły:

Bardzo prosimy by uczniowie pojawili się w szkole w maseczkach!