Nauczyciel - bibliotekarz:
p. Marta Osadzińska

Colorful Illustrative Cat on Books Library Poster

Podsumowanie akcji "Przerwa na czytanie" w 2023 r.

W październiku nasza szkoła po raz drugi brała udział w akcji propagującej czytelnictwo - "Przerwa na czytanie". Celem akcji było pobicie rekordu czytających na przerwie osób, który wynosił 578 433 osób.

Oficjalnie ogłaszamy, że zeszłoroczny rekord został pobity o ponad 200 tysięcy osób! NOWY REKORD w liczbie osób czytających na przerwie wynosi 563 800 OSÓB! Do akcji zgłosiły się 2982 placówki. Odszukaj naszą placówkę na Mapach Google wśród uczestników tegorocznej akcji.

Oto lista wszystkich szkół i instytucji biorących udział w VIII "Przerwie na czytanie".

DYPLOM DLA SZKOŁY

Pierwsza wizyta uczniów klasy pierwszej w szkolnej bibliotece w 2023 r.

Książka to okno na świat, to promień słońca, który rozświetla

ciemne noce, to najlepszy doradca we wszystkich sprawach”.

Stanisław Lam

Dnia 21 grudnia po raz pierwszy bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy pierwszej. Podczas tej wizyty pierwszoklasiści poznali zasady obowiązujące w bibliotece, dowiedzieli się jak wypożyczyć książkę i dokonali pierwszych wypożyczeń. Po złożeniu uroczystej przysięgi, że będą szanować książki z biblioteki otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki wydrukowane na szkolnej drukarce 3D.

Pierwszaki otrzymały również książeczki wydane przez Instytut Książki, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach akcji „Mała książka - wielki człowiek”. Podstawowym założeniem akcji jest zwiększenie udziału dzieci w kulturze czytelniczej. Tym razem podczas 6 edycji kampanii społecznej uczniom sprezentowano książkę „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. Autorka opowiadania, to popularna pisarka dziecięca, twórczyni bestsellerowego cyklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Bohaterką nowej książki jest Gabrysia, która podczas wizyty w antykwariacie swojego dziadka odkrywa wiele niecodziennych przedmiotów, przechowujących pamięć o minionych czasach.

Zachęcamy rodziców, by czytać dzieciom książki. Codziennie!

1. Stymuluje rozwój mózgu.
  2. Rozbudza ciekawość świata.
  3. Stymuluje rozwój mowy.
  4. Kształtuje inteligencję emocjonalną.
  5. Buduje więź emocjonalną.
  6. Rozwija wyobraźnię.
  7. Poprawia pamięć.
  8. Zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym.
  9. Przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania.
  10. Buduje czytelnika w przyszłości.

Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło: „Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek”.

Teresa Nitka

20231221 111149 1600x1200

XXI Światowy Dzień Pluszowego Misia.

W dniach 29 listopad - 1 grudnia w naszej szkolnej bibliotece obchodziliśmy "Światowy Dzień Pluszowego Misia", który przypada na 25 listopada. Na bibliotecznych regałach zaroiło się od misiów wszelkiego rodzaju. Uczniowie z klas I - II na zajęciach świetlicowych podjęli trud przygotowania rysunków przedstawiających ich ulubione misie znane z filmów bądź książek. Galeria najpiękniejszych prac uczniów znajduje się na bibliotecznej gazetce ściennej. W nagrodę za zaangażowanie dzieci otrzymały drobne upominki w postaci breloczków w kształcie misiów (oczywiście) wydrukowanych na szkolnej drukarce 3D. Najmłodsi przedstawiciele szkolnej społeczności z oddziału "0" po raz pierwszy zawitali w biblioteczne progi wraz ze swymi pluszowymi towarzyszami w czwartek, 30 listopada. Przedszkolaki podczas lekcji bibliotecznej dowiedziały się o okolicznościach, które doprowadziły do powstania zabawki - pluszowego misia oraz ogłoszenia "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Następnie musiały wykazać się wiedzą na temat misiów wszelakich, tych małych i dużych, tych prawdziwych i tych bajkowych. W nagrodę każdy maluch otrzymał pamiątkowy misiowy breloczek. Natomiast trzecioklasiści otrzymali misiowe gadżety za aktywny udział w lekcjach.

20231130 103145 1600x739

Podsumowanie zbiórki karmy dla psów i kotów.

W dniach od 13 do 24 listopada 2023 roku w naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę karmy dla piesków i kotków znajdujących się pod opieką Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów i rodziców udało nam się zebrać ponad 50 kg karmy suchej i mokrej. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i którym los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny. DZIĘKUJEMY!!!!

Akcję przeprowadzono w ramach konkursu dla bibliotek „Zwiadowcy są światu potrzebni”.

20231123 135350 1600x739

"Przerwa na czytanie" w 2023 r.

Dzisiejszego dnia (31 października) nasza szkolna biblioteka przeżyła oblężenie młodych czytelników, a wszystko za sprawą ogólnopolskiej akcji propagującej czytelnictwo "Przerwa na czytanie". Dziś czytali i mali i duzi. Nawet maluszki z "zerówki" brały udział w akcji pilnie słuchając swojej wychowawczyni, która czytała im "Pana Kuleczkę". Starsi uczniowie tłumnie odwiedzali bibliotekę, nikt nie wyszedł z pustymi rękami, każdy czytelnik wypożyczający tego dnia książkę otrzymywał halloweenową (gdyż akurat dziś przypada to święto) zakładkę. Dostępnych było aż pięć różnych wzorów zakładek wydrukowanych na szkolnej drukarce 3D. Te drobne czytelnicze gadżety cieszyły się ogromną popularnością i rozeszły się jak świeże bułeczki. Gdy skończyły się halloweenowe zakładki, uczniowie otrzymywali zakładki i naklejki promujące młodzieżową serię "Zwiadowcy". Akcji towarzyszyła również biblioteczna gazetka i wystawka książek z "dreszczykiem". Uczniowie rozsiadali się wygodnie na szkolnych korytarzach i czytali nowo wypożyczone książki lub te, które przynieśli z domu. Akcja została przeprowadzona w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM".

20231031 104031 1600x739

Wstąp do KLUBU POŻERACZY KSIĄŻEK w bibliotece!

Bez tytułu

Szczegółowe informacje otrzymasz w szkolnej bibliotece! ZAPRASZAMY!