Wycieczka uczniów klasy V i VI do Krakowa w 2021 r.

W środę 6 października uczniowie klasy V i VI wraz ze swoimi wychowawczyniami brali udział w wycieczce do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęło się od Wawelu, a w zasadzie od powitania smoka wawelskiego i wejścia na wzgórze od strony ulicy Bernardyńskiej. Dalsze kroki skierowane zostały na wysokie schody, prowadzące na dzwon Zygmunta. Potem było zwiedzanie Katedry z towarzyszeniem bardzo ciekawych opowieści pani przewodnik. Wizytę na Wawelu zakończyliśmy obejrzeniem dziedzińca arkadowego w deszczu (pogoda niestety nie okazała się łaskawa).

Przejście Traktem Królewskim - od domu Jana Długosza do Placu Mariackiego pod bazylikę NMP - wypełnione zostało wieloma ważnymi informacjami o mijanych zabytkowych budowlach (np. kościele św. Andrzeja, św. św. Piotra i Pawła, placu św. Magdaleny), młodzież dowiedziała się także czym były tzw. „gaśniki".

Niedawno konserwowany i starannie odnowiony ołtarz Wita Stwosza wywarł ogromne wrażenie na odwiedzających Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli kościół Mariacki, na krakowskim rynku. Następnie podzieleni na dwie grupy uczniowie zwiedzali ciekawe podziemia Sukiennic ("Rynek Podziemny"), słuchając o pracach archeologicznych i odkryciach historycznych pozostałości sprzed wieków. Na ekspozycji można obejrzeć monety z XV wieku, ozdoby, ceramiczne naczynia, rozmaitego typu przedmioty codziennego użytku, związane z tradycją europejskiej wymiany kulturowej i handlowej na przestrzeni kilkuset lat. "Szlak turystyczny w Podziemiach Rynku wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate, Waga Wielka i Sukiennice".

Anna Rejewska