Aktualności

Warsztaty edukacyjne o dawnych olimpijczykach w 2024 r.

        24 kwietnia 2024 roku w klasach I – III odbyły się warsztaty edukacyjne o olimpijczykach z dawnych lat, które prowadziła pani Aleksandra Karkowska. Zaciekawiła dzieci opowieścią o słynnych sportowcach, ich ciężkiej pracy, wytrwałości, o marzeniach i drodze do sukcesu. Dzieci dowiedziały się, że dawniej narty z drewna rzeźbił tata lub dziadek, a skocznie sami budowali. Przede wszystkim dzieci bliżej poznały sylwetkę Józefa Gąsienicy - Sobczaka, który 9 lipca kończy 90 lat! Jest jednym z niewielu Polaków, którzy wzięli udział w czterech zimowych igrzyskach olimpijskich. Do 1960 startował w biegach narciarskich, a później głównie w biathlonie, chociaż dalej odnosił sukcesy w biegach. Startował w siedmiu mistrzostwach świata w biathlonie; zdobył na nich trzy medale: w Elverum w 1965 brązowy medal w klasyfikacji drużynowej a w Garmisch - Partenkirchen w 1966 srebrne medale w biegu na 20 km indywidualnie i w sztafecie 4 × 7,5 km. Nigdy nie był mistrzem Polski w biathlonie (mistrzostwa rozgrywano od 1967), ale ma w swym dorobku dwa tytuły w narciarstwie klasycznym, oba w sztafecie 4 × 10 km (oba w 1967 i 1969), był również wicemistrzem w biegu na 30 km w 1962 i w sztafecie 4 × 10 km w 1955, 1964 i 1966. Na zakończenie warsztatów uczniowie wykonali laurki dla Jubilata.

Teresa Nitka

Galeria zdjęć

OGŁOSZENIE - Nowe legitymacje szkolne!

        W związku ze zmianą przepisów dotyczących wydawania legitymacji PAPIEROWE LEGITYMACJE mogą być wydawane w szkole tylko do 12 lipca 2024 roku i zachowują ważność do zakończenia kształcenia przez danego ucznia.

Od 13 lipca 2024 szkoła będzie musiała wydawać uczniom legitymacje w formie prostokątnej, plastikowej karty wielkości karty kredytowej, co wiąże się z wydłużonym terminem wyrobienia takiego dokumentu i w miesiącach kiedy zapotrzebowanie na legitymacje szkolne jest większe może wydłużyć się nawet do 3 tygodni.

W związku z tym uprasza się rodziców, których dzieci nie mają, bądź zgubiły legitymację o wyrobienie dokumentu do końca tego roku szkolnego, tak żeby nie było problemów podczas wakacyjnych wyjazdów. Rodzice uczniów klasy pierwszej w roku szkolnym 2024/2025 proszeni są o zrobienie zdjęć do legitymacji tak, żeby we wrześniu od razu można było zrobić całej klasie nowe legitymacje.

e legitymacja szkolna 9 600x187

VIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Obozowej Więźniarek KL Ravensbrück “TO TYLKO ZBYT WCZEŚNIE DOTKNĘŁO MNIE CIERPIENIE…”

        Dnia 19 kwietnia 2024 roku w Zakopanem odbyła się VIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Obozowej Więźniarek KL Ravensbrüüück “TO TYLKO ZBYT WCZEŚNIE DOTKNĘŁO MNIE CIERPIENIE…”. Naszą szkołę reprezentowała Zofia Krupa z klasy VII. W kategorii recytatorów ze szkół podstawowych Zofia zdobyła I miejsce. Gratulujemy sukcesu!!!

Galeria zdjęć

20240419 130631 1600x739

Organizatorzy konkursu serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych na XIII Koncert Pamięci Ofiar Obozu Ravensbrück "Siła miłości", który odbędzie się 30 kwietnia 2024 roku o godz. 19.00 w zakopiańskim kinie "Sokół".

Marta Osadzińska

20292

II Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego.

        Dnia 17 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Poroninie odbył się II Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas VI - VIII Szkół Podstawowych Powiatu Tatrzańskiego. W rywalizacji 11 dwuosobowych drużyn reprezentujących tatrzańskie szkoły najlepszym duetem okazały się Iwona Kowalczyk (klasa 8) i Zofia Krupa (klasa 7) z naszej szkoły. Zwycięzcom gratulujemy!
Sebastian Kucharski
IMG 20240417 145829 HDR2

Zajęcia biathlonowe w 2024 r.

        W środę, 17 kwietnia 2024 roku podczas zajęć WF - u w klasie VI, została zorganizowana lekcja pokazowa na temat biathlonu. Trenerzy Biathlonu z klubu z Kościeliska prezentowali na sali gimnastycznej strzelanie z karabinów laserowych do celu, a następnie uczniowie mogli się wykazywać swoimi umiejętnościami strzeleckimi. Zajęcia biathlonowe odbędą się jeszcze w następnym tygodniu w klasach III - V oraz VII. Trenerzy serdecznie zapraszają zainteresowane dzieci do kontaktu z klubem biathlonowym w Kościelisku.

Monika Góźdź

Galeria zdjęć

unnamed 900x1200

"Mity greckie" - spektakl w zakopiańskim kinie Sokół w 2024 r.

        Uczniowie klas IV - VI naszej szkoły udali się dnia 16 kwietnia 2024 roku do zakopiańskiego kina Sokół na spektakl pt. "Mity greckie" w aranżacji Poznańskiego Teatru Aktora. Zrealizowane w innowacyjny sposób przedstawienie przykuło uwagę uczniów młodzieżowym językiem i licznymi odnośnikami do współczesności np. strąceni przez Uranosa do Tartaru sturęcy (hekatonchejrowie), cyklopi i tytani jęczą w czeluściach Tartaru: "Tu nie ma Wi - Fi, tu nie ma Wi - Fi!!!" 😭  Młodzi aktorzy z Poznania w bardzo dowcipny sposób przybliżyli dzieciom takie mity jak: o stworzeniu świata, tytanomachia, mit o Prometeuszu, o puszce Pandory, o Dedalu i Ikarze oraz o dwunastu pracach Herkulesa. Na scenie dużo się działo, uczniowie nie mieli kiedy się nudzić, twórcy wykorzystywali różne formy teatralne, obok gry aktorskiej, w tym również z wykorzystaniem masek, zastosowano elementy teatru cieni, teatru kukiełkowego a nawet animację. Spektakl Poznańskiego Teatru Aktora jest świetnie zrealizowanym widowiskiem, które uczy bawiąc.

Marta Osadzińska

Mity Greckienowy

"Doktor i jego zwierzęta" - spektakl w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce w 2024 r.

"Teatr to magia, która potrafi przenieść nas w inne światy i rzeczywistości." – Andrzej Seweryn

        16 kwietnia 2024 roku uczniowie klas I – III wraz z opiekunami wybrali się do Jabłonki, na teatrzyk, który odbył się w Orawskim Centrum Kultury. Dzieci uczestniczyły w przedstawieniu pt. "Doktor i jego zwierzęta" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Przedstawienie zostało oparte na motywie lektury Hugh Loftinga pt. "Doktor Dolittle i jego zwierzęta". Celem spektaklu w wykonaniu profesjonalnych aktorów jest rozbudzanie zainteresowań teatralnych dzieci oraz uczenie się kultury odbioru sztuki. Widownia z dużym zaangażowaniem śledziła przygody doktora, który w otoczeniu swoich przyjaciół wybrał się w podróż do Afryki, by tam leczyć chore małpki. Pomimo licznych niebezpieczeństw, które czyhały na nich podczas podróży przez morze i w czasie wędrówki przez dziką dżunglę udało im się szczęśliwie dotrzeć na miejsce i pomóc chorym zwierzętom. Wyjątkowa scenografia pobudziła dziecięcą wyobraźnie, a piosenki śpiewane przez aktorów zbudowały radosną atmosferę.

Teresa Nitka

Galeria zdjęć

teatr edukacji

Gminny Konkurs Ekologiczny w 2024 r.

        Dnia 16 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Kościelisku odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny. Głównym celem konkursu było kształtowanie umiejętności i chęci działania na rzecz środowiska, rozbudzenie „sumienia ekologicznego”, a w szczególności podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży w aspekcie ochrony powietrza, selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu, a także uświadomienie dzieciom i młodzieży nieprawidłowych nawyków i negatywnych zachowań w codziennym życiu, które szkodzą środowisku, a jednocześnie których można łatwo uniknąć przez edukację ekologiczną. Uczniowie rywalizowali w zespołach trzyosobowych, podzielonych według kategorii wiekowej:

  • 1 zespół – klasa IV tworzyli: Krzysztof Jasionek, Aleksandra Jamrych i Gabriela Kalisz
  • 2 zespół – klasy V i VI tworzyli: Annna Szczechowicz, Maja Bobak i Nikola Krupa
  • 3 zespół – klasy VII i VIII tworzyli: Jan Krupa, Tomasz Krzeptowski - Sabała i Jędrzej Kułach.

Rywalizacja we wszystkich trzech grupach była niezwykle zacięta i wyrównana, a o zwycięstwie zadecydowały pojedyncze punkty. W kategorii najmłodszej zespół z naszej szkoły zwyciężył. Zespół drugi w swojej kategorii zajął trzecie miejsce, a zespół trzeci – drugie. Konkurs przebiegał w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

Po części konkursowej uczniowie uczestniczyli w zabawie ekologicznej oraz mogli podziwiać różne eksponaty biologiczne oraz preparaty mikroskopowe przygotowane przez nauczycieli ze szkoły w Kościelisku.

Bogdan Kania

Galeria zdjęć

img 0001 848x1200