Nauczyciele - bibliotekarze:

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI

w roku szkolnym 2017/2018

PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w 2017 r.

W roku 2017 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (piątek).
To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Ślubowanie na czytelnika uczniów klasy I SP w 2017 r.

Dnia 10 stycznia 2017 roku nasza szkolna biblioteka zyskała 10 małych czytelników. W tym dniu pierwszoklasiści wypożyczyli swoje pierwsze książeczki. Aby do tego doszło uczniowie musieli rozwiązać arcytrudną, bajkową krzyżówkę i odpowiedzieć poprawnie na bardzo trudne pytania pani bibliotekarki Marty Osadzińskiej. Po przejściu wszystkich prób maluchy musiały złożyć przysięgę czytelnika:

My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy,

że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy.

Wskazówek, i rad książek będziemy słuchać z uwagą.

Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!

Przyrzekamy!

Po uroczystym ślubowaniu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek.

Światowy Dzień Pluszowego Misia w 2016 r.

Jak co roku pod koniec listopada do naszej szkolnej biblioteki zawitały pluszowe misie.

Światowy Dzień Pluszowego Misia upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce w 1902 roku podczas nieudanego polowania. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt odmówił zastrzelenia niedźwiadka. Całą sprawę opisała prasa opatrując artykuł grafiką przedstawiającą prezydenta i małego niedźwiadka. Rysunek spodobał się pewnemu wytwórcy zabawek, który rozpoczął produkcję pluszowych misiów.

W dniu 24 listopada do biblioteki przybyli najmłodsi członkowie naszej szkolnej społeczności wraz ze swoimi pluszakami. Szczególnym gościem tego dnia była również pani dyrektor, która chętnie wraz z maluchami wysłuchała historii pluszowego misia. Pani Anna Rejewska oprowadziła zebranych po naszej malutkiej bibliotece i przeprowadziła arcytrudny test ze znajomości bajkowych i prawdziwych misiów. Na zakończenie goście mogli poczęstować się żelkowymi misiami, oczywiście J

Następnego dnia do biblioteki zawitała klasa I i II SP, tym razem pani Marta Osadzińska czyniła honory i przyjmowała bibliotecznych gości. Dzieciaki zapoznały się z ofertą biblioteki. Wśród proponowanych książeczek dla najmłodszych nie mogło zabraknąć „misiowej” literatury. Na zakończenie pierwszaki otrzymały do obejrzenia film o niesfornym misiu Paddingtonie.

Wszystkie dzieci, które zawitały na „misiowe” lekcje biblioteczne otrzymały wykonane specjalnie na tę okazję pamiątkowe zakładki do książek.

Współpraca biblioteki z świetlicą w 2016 r.

Ubiegłoroczne zajęcia świetlicowe były wzbogacane przez panią Agatę Szeligę w głośne czytanie wybranych pozycji dla najmłodszych. Ze względu na popularność tej formy zajęć oraz widoczne zapotrzebowanie samodzielnego czytania, zajęcia będą kontynuowane w tym roku.
Pierwsze spotkanie odbyło się 19 września 2016 roku w szkolnej bibliotece gdzie pani Anna Rejewska opowiedziała uczniom o pracy bibliotekarza, zasadach katalogowania zbiorów biblioteki oraz o bogatej, pozalekturowej ofercie książkowej dostępnej dla każdego z uczniów.
Następnie, dzieci spośród kilku propozycji naszej pani bibliotekarki wybrały książkę 'Szewczyk Dratewka i inne baśnie' i obiecały wykonywać ilustracje do tekstów, które najbardziej rozbudziły ich wyobraźnię. Galerię prac uczniów można obejrzeć w bibliotece szkolnej.

Biblioteka szkolna po "liftingu" ;)

Już w ostatnich dniach czerwca pomieszczenie biblioteki zostało przygotowane do przyjęcia siedmiu nowych regałów (5 wysokich niemal pod sufit i dwóch niższych na szkolne podręczniki, których posiadamy obecnie  ponad 1000 egzemplarzy).

Oczywiście nie obyło się bez prac porządkowych i niemal budowlanych, polegających na domywaniu z kurzu ścian za regałami, przykręcaniu listew drewnianych i metalowych przypodłogowych, skręcaniu wysokich regałów, by nie groziły przewróceniem się pod ciężarem książek.

Potem nastąpił etap twórczości i kreatywności pań bibliotekarek - jak na małej przestrzeni zmieścić 21 regałów - praca zakończyła się sukcesem. Pośrodku pomieszczenia stanęła 'wyspa' oddzielająca część magazynową (działów UKD) od części dostępnej dla naszych czytelników. Wygospodarowano także mały kącik czytelniczy, niedaleko półek z czasopismami.

Niewspółmiernie obszerny wobec ciasnoty lokalowej księgozbiór został starannie wyselekcjonowany, książki zniszczone i 'zaczytane', czasem z bólem serca, odpisano w czasie tzw. skontrum, czyli sprawdzenia ilości i jakości posiadanych książek. Egzemplarze zdezaktualizowane (stare podręczniki) przekazano na makulaturę.

Po kilkunastu wakacyjnych dniach pracy (od 5 do 11 godzin dziennie), ponad stu godzinach pracy, pomocy osób zaprzyjaźnionych (przeglądnięcie starych podręczników i materiałów dydaktycznych, dźwiganie paczek z makulaturą, ustawianie regałów, przenoszenie ciężkich szaf, wspieranie jadłem i herbatą oraz dobrym słowem), którym OGROMNIE DZIĘKUJEMY, zyskałyśmy absolutnie zamierzony efekt. Piękne, przyjazne miejsce w szkole! Posprzątane, uporządkowane, słoneczne miejsce, z odpowiednią dla każdej biblioteki niedużą ilością pachnącego książkami kurzu i kompetentną wiedzą na temat zawartości księgozbioru.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do wypożyczania książek, dzielenia się spostrzeżeniami, zachwycania się efektami końcowymi żmudnej pracy bibliotekarskiej (nie zawsze widocznej), cieszenia się wraz z nami tą nową przestrzenią i uszanowania wysiłków wielu osób, by móc korzystać z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ!

Jesteś tutaj: Home Biblioteka szkolna