Bezpieczna szkoła - zajęcia profilaktyczne dla naszych uczniów w 2023 r.

Nowy rok szkolny, nowe wyzwania, a wśród nich działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów. W dniu 9 października 2023 roku w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia dla najmłodszych uczniów z kl. 0 – III pt. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” oraz „Cyberprzemoc” dla klas IV – VIII.

Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa należy do głównych priorytetów naszej szkoły. Podczas spotkania funkcjonariusze KPP z Zakopanego, pani Agnieszka Szopińska i pan Krzysztof Waksmundzki wdrażali i kształtowali właściwe postawy w obliczu zagrożeń w drodze do i ze szkoły. Rozbudzali odpowiedzialność za bezpieczeństwo własne i innych osób. Uświadamiali potrzebę prawidłowych reakcji w trudnych i nietypowych sytuacjach.

Odpowiedzialność prawna nieletnich i cyberprzemoc były tematem zajęć dla starszych uczniów. Funkcjonariusze policji przedstawili zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich za popełniane czyny karalne i zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Wyjaśnili jakie są konsekwencje łamania prawa i czym jest demoralizacja. Jakie środki resocjalizacyjne podejmuje sąd, kiedy nieletni przekracza granice prawa. Wytłumaczyli jakie są konsekwencje sięgania po alkohol, e - papierosy, dopalacze, narkotyki oraz stosowanie agresji wobec innych. Sporo uwagi zostało poświęcone także przestrzeni internetowej. Policjanci uświadamiali uczniom skutki niewłaściwego wykorzystywania Internetu, umieszczania niewłaściwych treści i zdjęć. Poprosili o rozwagę w nawiązywaniu i podtrzymywaniu znajomości w wirtualnym świeci.

Mamy nadzieję, że treści kierowane do naszych podopiecznych przyczyniły się do refleksji i podniesienia świadomości i odpowiedzialności za swoje zachowanie.

Kamila Mateja

20231009 105046 1600x1200