Rajd Turystyczny do Doliny Chochołowskiej w 2023 r.

Dolina Chochołowska jest najdłuższą i najpiękniejszą doliną w polskich Tatrach. Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy VIII, którzy pod opieką pani Kamili Matei wybrali się na Rajd Turystyczny organizowany przez Gminę Kościelisko. Mimo, że tego dnia piękna polska jesień przeplatała się z zimową aurą, wszyscy dzielnie maszerowali na Polanę Chochołowską. W drodze do celu towarzyszył nam Wójt Gminy Kościelisko, pan Roman Krupa, przewodnik EduTatry Władysław Bętkowski oraz uczniowie klas VIII z Dzianisza i Kościeliska. Ten długi spacer w niełatwych warunkach pogodowych w znacznym stopniu zmienił się w ciekawą lekcję przyrodniczo - historyczną. Nasz przewodnik opowiadał o atrakcjach, jakie można spotkać w dolinie, m. in. o bacówkach z oscypkami, wypasie owiec, potoku, Bramie Chochołowskiej, kapliczce Jana Chrzciciela. Uwrażliwiał też na przepiękne widoki, które nas otaczały. Przypomniał także, że dolina znana jest z działań partyzanckich w czasie II Wojny Światowej oraz spotkania Papieża Jana Pawła II z Lechem Wałęsą w 1983 roku. W schronisku na Polanie Chochołowskiej czekała na nas gorąca herbata i pyszna szarlotka. Po krótkiej przerwie uczniowie trzech szkół przystąpili do testu wiedzy o Tatrach. Poziom był wysoki. Nasza uczennica Wiktoria Ratułowska zajęła II miejsce a Małgorzata Szymusiak, po dogrywce z koleżanką z Dzianisza, miejsce IV. Wycieczka zakończyła się ogniskiem na Siwej Polanie. Był to dzień pełen przygód i udanej integracji uczniów klas ósmych naszej gminy.

Kamila Mateja

20231016 135923 1600x1200