Zajęcia survivalowe dla uczniów klasy II w 2024 r.

Dnia 1 lutego 2024 roku uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach survivalowych. Survival, to nie tylko nauka praktycznych umiejętności, ale również wspaniała okazja do spędzania czasu na świeżym powietrzu, odkrywania tajników przyrody i budowania więzi. Dzięki uprzejmości Państwa Domareckich, ze Stowarzyszenia Polska Szkoła Survivalu, uczniowie mogli poznać smak przygody i zdobyć podstawowe umiejętności, radzenia sobie w trudnych warunkach. Mali survivalowcy wcale nie mieli łatwo. Pogoda tego dnia nie pomagała. Dzień był pochmurny i wietrzny. Wyprawy survivalowe wymagają odpowiedniego przygotowania, dlatego przed wymarszem, uczniowie sprawdzili zawartość swoich plecaków. Okazało się, że wszyscy bardzo dobrze przygotowali się do zajęć w terenie. Pierwszą czynnością po dotarciu na miejsce (teren nad rzeką), okazała się umiejętność budowania ogniska i bezpieczny sposób jego rozpalania. Uczniowie ochoczo wyruszyli na poszukiwanie suchych gałązek i drewna nadającego się do rozpałki. Następnym krokiem była nauka wykorzystania krzesiwa do rozniecania ognia. Gdy ognisko nareszcie zapłonęło zmarznięci ogrzewaliśmy się w jego płomieniach. Następnie przyszedł czas na pieczenie kiełbasek i degustację herbaty świerkowej osłodzonej miodem. Po pokrzepiającym drugim śniadaniu do naszej ekipy dołączył miś Teddy, który bardzo potrzebował naszej pomocy. Nauka podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy okazała się niezbędna. Jedna grupa uczniów opatrywała ranę na głowie i tamowała krwotok z tętnicy udowej, a druga pod czujnym okiem p. Krzysztofa wykonała nosze z gałęzi i sznurka. Opatrzonego misia przetransportowano w bezpieczne miejsce. Na zakończenie zajęć p. Wioletta opowiedziała dzieciom, jak korzystać z międzynarodowego systemu wzywania pomocy. Metoda polega na wysyłaniu sygnałów dźwiękowych przy użyciu gwizdka, który zawsze powinien być w plecaku, gdy wyruszamy na piesze wędrówki. Terenowe zajęcia survivalowe okazały się strzałem w dziesiątkę. Następnego dnia dzieci wymieniały się wrażeniami i emocjami, powtarzały zapamiętane wiadomości i umiejętności. Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Domareckim za zaangażowanie, otwartość i wspólnie spędzony z nami czas. Z niecierpliwością czekamy na kolejne, tak owocne spotkania na łonie natury.

Renata Górak

20240201 122900 1600x900