Wycieczka kl. II SP do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej w 2016 r.

25 maja 2016 roku klasa II wraz z wychowawczynią Renatą Górak zwiedziła Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Pierwszym punktem naszej wycieczki były warsztaty edukacyjne "Od ziarenka do bochenka", w czasie których poznaliśmy  etapy powstawania chleba. W trakcie zajęć dzieci młóciły cepami, czyściły ziarno na przetakach, mełły w żarnach, a z otrzymanej mąki zarabiały ciasto. Z ciasta natomiast formułowały moskole, które pani przewodnik wypiekała na rozgrzanych blachach pieca. Po degustacji moskoli udaliśmy się do parku, by obejrzeć dawne chałupy orawskich górali. Oglądane przez nas domostwa prezentowały różny status materialny ich właścicieli. Głównym i najstarszym budynkiem był drewniany dwór Moniaków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od czarnej izby - tu znajdowały się dwa piece z otwartymi paleniskami. Dym z palenisk rozprzestrzeniał się na całą izbę, czerniąc bale świerkowe. Drugi piec ogrzewał białą izbę - izbę nie zadymioną, pełniącą rolę pokoju gościnnego. Następnym budynkiem, do którego udaliśmy się była olejarnia - budynek, w którym wyrabiano olej z siemienia lnianego. Mieliśmy również okazję zobaczyć tartak, kuźnię i folusz - zakład do obróbki sukna. Ostatnim miejscem, do którego zaprowadziła nas pani przewodnik był park rozrywki, gdzie przed powrotem do domu miło spędziliśmy czas.