Kolonia letnia w Kobylnicy w 2017 r.

Piątoklasiści z Gminy Kościelisko po raz kolejny wzięli udział w kolonii letniej nad Morzem Bałtyckim (w dniach od 30 czerwca do 13 lipca 2017 roku). Jak co roku gościła nas zaprzyjaźniona Gmina Kobylnica. Uczniowie ze szkół w Dzianiszu, Kościelisku i Witowie wraz z trzema opiekunkami mieszkali w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kobylnicy.

Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Organizatorzy umożliwili uczestnikom kolonii korzystanie ze szkolnego boiska, częste wyjazdy do Ustki - na plażę, gdzie mogli oni zażywać morskich kąpieli. Największą atrakcją dla piątoklasistów z Podhala był rejs okrętem pirackim "Dragon". Wszyscy bez wyjątku z ochotą przystali do pirackiej braci. Werbunek przeprowadzał nie byle kto, bo sam Czarnobrody wraz z kapitanem Barbarossą. W Ustce zwiedziliśmy również latarnię morską oraz Bunkry Blüchera.

Sporo czasu spędziliśmy również w Słupsku. Pan przewodnik oprowadziła nas po zabytkowym ratuszu miejskim. Budowla ta została wzniesiona w 1901 roku w stylu neogotyckim i do dziś służy władzom miejskim jako miejsce pracy. Zobaczyliśmy również Zamek Książąt Pomorskich, fragmenty dawnych murów miejskich oraz średniowiecznych bram (Brama Młyńska i Nowa Brama), basztę czarownic i gotyckie kościoły (Kościół Św. Jacka i Kościół Mariacki z krzywą wieżą). Dużą atrakcją dla dzieci była również wizyta na strzelnicy.

Sporą atrakcją okazała się być wycieczka rowerowa zorganizowana przez wypożyczalnie rowerów "Zdrowe koła".  Podczas wycieczki dzieci odwiedziły Latarnię Morską Czołpino, posmakowały pysznych kanapek ze świeżo wędzoną rybą oraz odbyły dwukilometrowy spacer po plaży do pozostałości pradawnego lasu dębowego. Aktywny wypoczynek na dwóch kołach wszystkim bardzo się spodobał.

Czas umilił nam także spacer po parku linowym „Leśny kot” oraz wizyta w mini zoo w słynnej Dolinie Charlotty. Wśród zwierząt rozmieszczone były postacie ze znanych wszystkim bajek, np: Pinokio, Królewna Śnieżka, Rybak i złota rybka, Czerwony Kapturek, Kot w butach oraz Jaś i Małgosia. Wszystkim bardzo podobało się karmienie fok podczas, którego zwierzaki musiały wykonywać różnego rodzaju zadania aby otrzymać rybkę.

Zdecydowanie „gwoździem programu” tegorocznej kolonii był wyjazd do Gdyni i Gdańska. Na początku odwiedziliśmy gdyńskie akwarium gdzie mogliśmy podziwiać różne gatunki morskich stworzeń. Następnie udaliśmy się do Gdańska. Zwiedzanie tego wspaniałego miasta rozpoczęliśmy od przejścia nad Motławą, aby zobaczyć najstarszy dźwig portowy w Europie czyli słynny żuraw gdański. Podczas naszych wędrówek po Gdańsku odwiedziliśmy również wspaniałą Bazylikę Mariacką, największy na świecie kościół ceglany. Naszą wycieczkę zakończyliśmy pod fontanną ze słynnym gdańskim Neptunem.

Kolejną atrakcją w programie kolonii była wizyta w parku trampolin. Rewelacja!!! Nikt się nie nudził. Wszyscy skakali; do basenu z gąbkami, na małych i dużych trampolinach, na specjalne podesty. Po godzinie skakania wszyscy byli zdrowo zmęczeni, ale i bardzo radośni.

Ostatniego dnia pobytu, w niedzielę rozstrzygnięto trzy konkursy:

• na najlepszy pokój
  • plastyczny
  • wiedzy o Gminie Kobylnica

Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni słodkimi upominkami i drobnymi gadżetami.

Pobyt nad Morzem Bałtyckim był bardzo udany. Humory dopisywały, posiłki były pyszne, a wrażenia niezapomniane :)