Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2025!
Program profilaktyczny – „RYMcerze - nie zmarnuj swojego życia”
Wspierając uczniów naszej szkoły w konstruktywnym radzeniu sobie z wyzwaniami i trudnościami zagrażającymi ich prawidłowemu rozwojowi i zdrowiu, postanowiliśmy zrealizować ogólnopolski projekt profilaktyczny „RYMcerze - nie zmarnuj swojego życia”. Łukasz Bęś, pseudonim Bęsiu i Jonatan Blank - Dj Yonas, odwiedzili naszą szkołę 20 grudnia 2024 roku. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Edukacja z Wartościami i naszych gości. Głównym celem spotkania było uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z używkami: alkoholem, narkotykami i dopalaczami.
Nasi goście opowiadali swoje historie walki z nałogami, a przekazywane treści były wspierane hip - hopowymi kawałkami z pozytywnym przekazem, gdyż jak twierdzą „Zależy nam, aby każdy nastolatek w Polsce usłyszał przekaz: NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA!", ponieważ jak twierdzą: „Współczesna młodzież jest pogubiona. Jeśli nie mają właściwych autorytetów i zasad moralnych, jeśli nie znają swojej wartości i nie dostrzegają swoich silnych stron, mogą zmarnować swój potencjał i talent. Pod wpływem złego towarzystwa, buntu itd. młodzi są skłonni sięgać po używki takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze… to może ich nieodwracalnie zniszczyć."
Ambasadorami projektu są znane osoby ze świata sportu i kultury: Jerzy Dudek, Maciej Musiał, Marcin Kwaśny, Sonny Sandoval. Patronat honorowy nad projektem sprawuje Rzecznik Praw Dziecka oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.
Kamila Mateja
Koncert Kolęd w 2024 r.
20 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbył się coroczny Koncert Kolęd, w którym na początek wystąpiły dzieci z kółka teatralnego w przedstawieniu: "Święta na opak". Myślą przewodnią inscenizacji było odnalezienie ducha świąt w rodzinie. Po przedstawieniu klasy od 0 - VIII wystąpiły z przygotowanymi kolędami i pastorałkami. Nie zabrakło również świątecznych piosenek w języku angielskim. Na scenie mogliśmy podziwiać i posłuchać uczniów, którzy grali na skrzypcach akompaniując swoim kolegom i koleżankom. Następnie wszyscy zasiedliśmy do szkolnej wigilii przygotowanej przez Radę Rodziców. Uroczystość zakończył pan dyrektor, który złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne i noworoczne.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i uświetnienie naszego koncertu. Cieszymy się, że kolędy i pastorałki łączą pokolenia i wyzwalają pozytywne emocje.
Elżbieta Lis - Chrapkiewicz
Pasowanie na czytelnika w 2024 r.
Dnia 19 grudnia 2024 roku grono czytelników naszej szkolnej biblioteki powiększyło się o znaczną grupę energicznych pierwszaków. Zanim jednak to nastąpiło maluchy musiały wykazać się licznymi umiejętnościami by złamać aż cztery szyfry i otworzyć "magiczną" walizkę pełną niespodzianek. Na początku uczniowie otrzymali zakładki wydrukowane na drukarce 3D - były to kotki w kolorach: czerwonym, pomarańczowym i zielonym. Jeden uczeń wylosował "złotą" zakładkę. W zależności od koloru zakładki dzieci zostały przydzielone do poszczególnych grup. Każda grupa otrzymała tajemniczą kopertę z szyfrem. Jak się okazało w jednej z kopert kryła się wiadomość zapisana atramentem sympatycznym a odczytywanie jej nad płomieniem świecy przysporzyło maluchom wiele emocji. Oczywiście nad bezpieczeństwem czuwała pani wychowawczyni i pani bibliotekarka😋. W kolejnych kopertach znajdowały się wiadomość zapisane szyframi: czekoladka oraz kod sms-owy. Uczniowie z pomocą nauczycielek starali się odczytać szyfry, łamali sobie głowy dłuższą chwilę aż wreszcie wszystkie zagadki z kopert zostały rozwiązane. Okazało się, że wszystkie trzy wiadomości zawierają tytuły książek. Uczeń, który wylosował "złotą" zakładkę musiał odszukać te trzy tytuły w naszej bibliotece. We wskazanych książkach ukryte były karteczki z trzema liczbami: 9, 7 i 3. Jasnym stało się, że te trzy cyfry stanowią kod do walizki, ale pojawił się kolejny problem - w jakiej kolejności należy ich użyć? Kluczowe okazały się kolory tych cyfr, które odpowiadają kolorom sygnalizacji świetlnej. Nasz kod 937 otworzył naszą "tajemniczą" walizkę, w której kryły się liczne skarby. Po pierwsze znalazła się w niej treść przysięgi, którą musiały złożyć pierwszaki by móc zostać pełnoprawnymi czytelnikami w naszej bibliotece, po drugie słodkie smakołyki dla każdego ucznia, po trzecie dyplomy "małego czytelnika" z miejscem na pieczęć i po czwarte zestaw do odciskania pieczęci z laku. Każdy pierwszoklasista własnoręcznie odcisną swoją pieczęć na dyplomie i wreszcie mógł wypożyczyć swoją pierwszą książkę w bibliotece. Zajęcia okazały się być tak angażujące, nie tylko dla dzieci, że nikt nie pomyślał o robieniu zdjęć i dopiero na sam koniec mali czytelnicy sfotografowali się ze swoimi dyplomami.
Marta Osadzińska
"Wypożycz książkę na Święta!" - Akcja czytelnicza w 2024 r.
Drogi Czytelniku zrób sobie prezent i wypożycz książkę na Święta!!! W naszej bibliotece czeka na Ciebie moc nowości, po które możesz sięgnąć już teraz. Nasza mała, szkolna biblioteka wzbogaciła się w tym roku o liczne nowe pozycje dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Szczególnie polecamy:
Dla najmłodszych (klasy I - III):
Seria "Piaskowy Wilk" ("Piaskowy Wilk", "Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myśleniem" oraz "Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły")
Piaskowy Wilk ma błyszczące futerko w kolorze piasku i był na świecie od zawsze. Opowiada rzeczy zapierające dech w piersiach i tłumaczy Karusi zagadki otaczającego ją świata. Na przykład, że wszechświat nie ma końca, albo że siniaki to medale, które dostaje się za odwagę. Albo że tata dlatego nie może przyjść się wykąpać z Karusią w morzu, bo gazeta, którą czyta, zahipnotyzowała mu oczy. Piaskowy Wilk potrafi przekonać Karusię, że nie musi bać się ciemności ani potworów.
Książka składa się z kilkunastu autonomicznych rozdziałów i świetnie nadaje się do głośnego czytania, na przykład jako bajka na dobranoc.
Komiks "Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych."
Wielka podróż przez różnorodne parki narodowe w wielkim albumie komiksowym pełnym wiedzy o świecie dzikiej przyrody. On jest nieśmiały, ona - przebojowa. On - ogromny i ciężki, ona - mała i zwinna. Poznajcie żubra Kubę i wiewiórkę Ulę - parę przyjaciół z Puszczy Białowieskiej. Właśnie dostali tajemniczy list z Ameryki i wybierają się w wielką podróż tropami dzikiej przyrody...
Dla klas IV - VI
Trylogia Robinii ("Legenda Robinii", "Wybór Robinii" oraz "Zemsta Robinii")
Na swe piętnaste urodziny Robinia dostaje od rodziców i brata Philipa wspaniały łuk, zrobiony specjalnie dla niej. Wkrótce potem osada na obrzeżach lasu, w której mieszkają, zostaje napadnięta i spalona przez okrutnych rycerzy. Rodzice Robinii giną, a Philip zostaje uwięziony...
Przygody Sióstr Wspacznych (dostępne dwa z trzech tomów "Szczypta magii" i "Plątanina zaklęć")
Trzy siostry, rodzinna klątwa i… szczypta magii.
Wronoskał, gdzie mieszkają od dzieciństwa Cherlie, Betty i Fliss, jest dla nich niczym wznoszące się na pobliskiej wyspie więzienie. Cóż, kiedy na Wronoskale trzyma je potężne przekleństwo, rzucone wieki temu na ich rodzinę. Nadciągająca wraz z krakaniem wron kara za opuszczenie jego granic będzie okrutna...
"Smocza Straż"
Długo oczekiwana kontynuacja bestsellerowego "Baśnioboru".
Po pokonaniu demonów następuje pozorny pokój. Tymczasem król smoków ma dość zamknięcia w azylu, podburza do walki swoich poddanych i chce przejąć władzę nad światem. Najpierw jednak musi zdobyć władzę we własnym więzieniu, w czym konsekwentnie będzie próbować mu przeszkodzić Kendra i Seth.
Czy smokom uda się przejąć władzę nad światem?
"MBAPPE. Nowy książę futbolu"
Pozycja idealna dla miłośników piłki nożnej. To opowieść o synu dwojga sportowców, osiedlonych we Francji imigrantów z Algierii i Kamerunu. O chłopcu z przedmieść Paryża, który, gdy tylko skończył 12 lat, stał się celem numer 1 dla największych klubów Europy. Wreszcie, o zawodniku, który ma talent, odwagę i determinację, by lada moment zająć miejsce Leo Messiego i Cristiano Ronaldo. Czy mu się uda? Ma 22 lata. Jest już mistrzem świata i drugim najdroższym piłkarzem w historii futbolu.
"Anne z Zielonych Szczytów"
Niech Was nie zwiedzie tytuł, kryje się pod nim historia rudowłosej Anne, która w naszym kraju dotychczas znana była jako Ania z Zielonego Wzgórza. Przed Wami nowe, wierne oryginałowi tłumaczenie tej klasycznej powieści.
Dla młodzieży (klasy VII - VIII)
Seria "Fantastyczne zwierzęta" ("Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć", "Fantastyczne zwierzęta, zbrodnie Grindelwalda" oraz "Fantastyczne zwierzęta, tajemnice Dumbledore'a")
Akcja Fantastycznych zwierząt toczy się kilkadziesiąt lat przed wydarzeniami znanymi czytelnikowi z serii Harry Potter. Bohaterami serii – oprócz magicznych stworzeń – są czarodzieje i mugole, których łączą niezwykłe przygody. Pojawiają się w niej także postacie znane już czytelnikowi. Są to chociażby nauczyciele: Albus Dumbledore czy Minerwa McGonagall. Pozycja obowiązkowa dla miłośników Harrego Pottera.
"Ballada Ptaków i Węży"
Ballada ptaków i węży to czwarta powieść, która ukazała się w bestsellerowym cyklu książek dla młodzieży Igrzyska śmierci autorstwa Suzanne Collins. Stanowi ona prequel znanych nam z trylogii wydarzeń. Tym samym cofamy się o sześćdziesiąt cztery lata, do czasu Dziesiątych Głodowych Igrzysk. Czy nowa powieść przyniesie odpowiedź na pytania, które zadawaliśmy sobie podczas lektury trylogii? Wszystkie książki serii są dostępne w naszej bibliotece.
Seria "Okrutny Książę", "Zły Król" oraz "Królowa Niczego"
Krwawa zbrodnia na zawsze odmienia los trzech sióstr. Zostają porwane do świata elfów, bajecznego Elysium. Upływa dziesięć lat; Jude pragnie za wszelką cenę odnaleźć swoje miejsce w krainie elfów – lecz dumni elfowie gardzą śmiertelniczką, a wzgardliwszy od innych jest książę Cardan, najmłodszy i najokrutniejszy z potomków Najwyższego Króla.
To nie wszystko! Zainteresowanych zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć i oczywiście do odwiedzenia szkolnej biblioteki! ZAPRASZAMY!!! 😃
Marta Osadzińska
Szkolny Konkurs Plastyczny "Magiczne Boże Narodzenie" w 2024 r.
Dnia 13 grudnia 2024 roku podsumowano Szkolny Konkurs Plastyczny „Magiczne Boże Narodzenie”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 0 - III, a zadaniem uczestników było przedstawienie za pomocą różnorodnych technik plastycznych tradycji, zwyczajów, nastroju oraz magii Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie prace wykonane były starannie i ciekawie.
Wyniki konkursu:
I miejsce:
- Emilia Sowa oddział przedszkolny
- Jakub Korneluk kl. I
- Kacper Garczek kl. II
- Zofia Szczechowicz kl. III
II miejsce:
- Jakub Babeł oddział przedszkolny
- Karol Jasionek kl. I
- Jan Knapczyk kl. II
- Helena Pawlikowska kl. III
III miejsce:
- Hubert Sukta oddział przedszkolny
- Karol Wietrzyk kl. I
- Szymon Sowa kl. II
- Szymon Sukta kl. III
Wyróżnienia:
- Elżbieta Bochnak oddział przedszkolny
- Szymon Toczek kl. I
- Ilona Leja kl. II
- Karina Jasionek kl. III
Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. WESOŁYCH ŚWIĄT!!!
Renata Górak
Laboratoria Przyszłości na lekcjach fizyki w 2024 r.
Uczniowie klasy 8 w ramach lekcji fizyki poświęconej tematyce prądu zrealizowali projekty edukacyjne. Korzystając z zakupionych elektronicznych zestawów Boffin stworzyli między innymi radio FM, muzyczny dzwonek, elektryczne światło i przełącznik. Budowali obwody żarówka i śmigło umieszczone szeregowo i równolegle, aby zobaczyć jak może lampa reagować na działanie śmigła oraz jak może być podłączone źródło światła bez wpływu na przepływ prądu w silniku.
Zajęcia te zainspirowały uczniów do tworzenia samodzielnych projektów.
Anna Gąsienica