Nauczyciel - bibliotekarz:
p. Marta Osadzińska


Kolejna porcja nowości wydawniczych pojawiła się na bibliotecznych regałach. Przypominamy jednocześnie o trwającym konkursie na Ex Libris oraz o wyzwaniu czytelniczym. Zajrzyj do szkolnej biblioteki już dziś i wypożycz świeżutkie nowości.
Dla najmłodszych mamy sporo książek z lubianej serii detektywistycznej o przygodach Tiril i Olivera, którzy prowadzą Biuro Detektywistyczne nr 2. Kolejne "Operacje..." już dostępne i gotowe do wypożyczenia.
Długo wyczekiwany "Miś Kudłocek", czyli "Miś Puchatek" przetłumaczony na gwarę podhalańską wreszcie przywędrował do naszej biblioteki. W związku ze zbliżającym się Dniem Regionalnym, którego tematem przewodnim będzie gwara "Miś Kudłocek" wydaje się być idealną lekturą na ostatnie tygodnie tego roku szkolnego.
Dla małych miłośników historii również mamy coś ciekawego. Kolejne tomy humorystycznej serii "Ale historia..." już dziś mogą poszerzać Waszą wiedzę historyczną. Odwiedźcie bibliotekę i wypożyczcie książki z serii "Ale historia..." a dowiecie się dlaczego Bolesław miał krzywe usta, czy Mikołaj sam ruszył Ziemię oraz w co wierzyli nasi przodkowie, dawni Słowianie.
Dla troszkę starszych "pożeraczy książek" mamy kontynuacje serii przygodowych. Dalsze przygody myszek z Rudego Muru - tom IV "Mariel Nieposkromiona" oraz długo wyczekiwana kontynuacja "Atramentowego świata" - tom IV "Kolor zemsty".
Odwiedź bibliotekę szkolną i pytaj o nowości!
Marta Osadzińska

Do naszej pięknej, nowej biblioteki zawitały nowości wydawnicze, są to kontynuacje lubianych serii. Coś dla siebie znajdą zarówno starsi jak i młodsi czytelnicy.
Na bibliotecznych regałach znajdziecie kolejne tomy "Dziennika Cwaniaczka". Jest to jedna z najpopularniejszych na świecie serii książek dla dzieci i młodzieży. Jej autorem jest Jeff Kinney, który w formie ilustrowanego pamiętnika opisuje pełne humoru, szkolne i rodzinne perypetie nastoletniego Grega Heffleya.
Najnowszy, już XIV tom poczytnej serii "Magiczne Drzewo" już dostępny do wypożyczenia. Magiczne drzewo to popularny, wielokrotnie nagradzany polski cykl fantasy dla dzieci i młodzieży autorstwa reżysera i pisarza Andrzeja Maleszki. Fabuła całej serii kręci się wokół potężnego, powalonego przez burzę dębu o niezwykłych właściwościach. Z jego drewna ludzie wykonali setki przedmiotów codziennego użytku, a każdy z nich zachował cząstkę magicznej siły i potrafi spełniać życzenia – czasem w bardzo nieprzewidywalny sposób.
Pięknie wydany, z barwionymi brzegami - V tom cyklu "Baśniobór" również znalazł się na półce bibliotecznej. Baśniobór to niezwykle popularny, pięciotomowy cykl powieści fantasy dla dzieci i młodzieży autorstwa amerykańskiego pisarza Brandona Mulla. Fabuła kręci się wokół rodzeństwa – Kendry i Setha – którzy odkrywają, że posiadłość ich dziadków jest w rzeczywistości tajnym, magicznym rezerwatem chroniącym mityczne stworzenia przed wyginięciem.
Kolejne dwa tomy nowej serii przygodowej pt. "Akademia CrookHaven" również są gotowe do wypożyczenia. Akademia Crookhaven to popularna seria książek przygodowo-fantastycznych dla młodzieży autorstwa brytyjsko-portugalskiego pisarza J.J. Arcanjo. Głównym bohaterem jest trzynastoletni Gabriel, utalentowany kieszonkowiec. Zamiast do więzienia trafia on do tytułowej, tajnej szkoły dla złodziei. Uczniowie szkolą się tam w takich dziedzinach jak włamania, fałszerstwo czy „kryminastyka”. Ich nadrzędnym celem jest jednak naprawianie świata – oszukiwanie złych ludzi i zwracanie własności niewinnym.
Starszych czytelników może zainteresować „Wschód słońca w dniu dożynek” to najnowsza, dystopijna powieść amerykańskiej pisarki Suzanne Collins, stanowiąca kolejny prequel kultowej serii "Igrzyska śmierci".
Marta Osadzińska

W maju przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek (8 maja). Z tej okazji ten miesiąc będzie obfitował w liczne działania podejmowane prze naszą szkolną bibliotekę. Zaczynamy od akcji czytelniczej, w której może wziąć udział każdy uczeń naszej szkoły. Uczestnicy otrzymają kartę z licznymi wyzwaniami (poniżej znajduje się wzór takiej karty), które należy zrealizować. Jedna książka może realizować kilka pól wyzwania. Treść pól sformułowaliśmy tak, by dało się w nich zawrzeć jak najwięcej atrakcyjnych książek. Do części można przyporządkować wszystkie książki, do innych bardzo wiele. Zachęcamy do zabawy. Akcja potrwa do 8 czerwca 2026 roku.
Marta Osadzińska

Początkiem kwietnia dwójka naszych "Odkrywców Książek" otrzymała nagrody książkowe za swoje osiągnięcia na polu czytelnictwa.
zdołali zdobyć wszystkie przewidziane odznaki za wykonanie kolejnych wyzwań bibliotecznych. Gratulujemy serdecznie!
Już wkrótce w bibliotece szkolnej pojawią się kolejne wyzwania!
Marta Osadzińska

Dnia 29 stycznia 2026 roku grono czytelników naszej szkolnej biblioteki powiększyło się o grupkę energicznych pierwszaków. Zanim jednak to nastąpiło maluchy musiały wykazać się licznymi umiejętnościami by złamać aż trzy szyfry i otworzyć "magiczną" walizkę pełną niespodzianek. Na początek pierwszaki zostały podzielone na grupy. Każda grupa otrzymała tajemniczą kopertę z szyfrem. Jak się okazało w jednej z kopert kryła się wiadomość zapisana atramentem sympatycznym a odczytywanie jej nad płomieniem świecy przysporzyło maluchom wiele emocji. Oczywiście nad bezpieczeństwem czuwała pani bibliotekarka😋. W kolejnych kopertach znajdowały się wiadomość zapisane szyframi: czekoladka oraz kod sms-owy. Uczniowie z pomocą nauczycielki starali się odczytać szyfry, łamali sobie głowy dłuższą chwilę aż wreszcie wszystkie zagadki z kopert zostały rozwiązane. Okazało się, że wszystkie trzy wiadomości zawierają tytuły książek. We wskazanych książkach ukryte były karteczki z trzema liczbami:9, 7 i 3. Jasnym stało się, że te trzy cyfry stanowią kod do walizki, ale pojawił się kolejny problem - w jakiej kolejności należy ich użyć? Kluczowe okazały się kolory tych cyfr, które odpowiadają kolorom sygnalizacji świetlnej. Nasz kod 937 otworzył naszą "tajemniczą" walizkę, w której kryły się liczne skarby. Znalazły się w niej dyplomy "małego czytelnika" z miejscem na pieczęć oraz zestaw do odciskania pieczęci z laku. Każdy pierwszoklasista własnoręcznie odcisną swoją pieczęć na dyplomie i wreszcie mógł wypożyczyć swoją pierwszą książkę w bibliotece. Zajęcia okazały się być bardzo angażujące dla dzieci.
Marta Osadzińska

W okresie przedświątecznym odliczamy każdy dzień do upragnionych Świąt. W naszej bibliotece również niecierpliwie oczekiwaliśmy na grudniowe atrakcje. Aby czas szybciej upływał naszym najmłodszym czytelnikom zaproponowaliśmy serię zadań w ramach kalendarza adwentowego. Do akcji chętnie włączyły się dzieci uczęszczające na świetlicę i uczniowie klasy II. Pani Elżbieta, wychowawczyni drugoklasistów codziennie sprawdzała postępy w wykonywaniu kolejnych wyzwań. Uczniowie chętnie zaangażowali się w akcję i m.in. przygotowywali świąteczne ozdoby, organizowali wieczór czytelniczy, tworzyli choinki w MSPaint i składali sobie życzenia w różnych językach.
Marta Osadzińska
