List Wójta Gminy Kościelisko do rodziców.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,

Ostatnie miesiące były trudne dla nas wszystkich, ale w sposób szczególny był to czas trudny dla Państwa dzieci, którym ciężko było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, w warunkach zdalnego nauczania. Skutki pandemii, niepewności o jutro oraz konsekwencje wymuszonego izolacji społecznej jeszcze długo będą odczuwane przez nasze społeczeństwo. Specjaliści zajmujący się pomocą rodzinom wskazują na postępujące uzależnienie dzieci od komputera, smartfonu, czy Internetu spowodowane zbyt długim korzystaniem z urządzeń elektronicznych, które zostało wymuszone koniecznością zdalnego nauczania. Wskazują również na to, że w ostatnim czasie obserwuje się zwiększoną liczbę zgłoszeń do terapii dzieci z podejrzeniem uzależnienia od komputera i komórki oraz zgłoszenia dotyczące lęków przed końcem świata, śmiercią, chorobą swoją i bliskich.

Dlatego też wychodząc naprzeciw społecznym problemom proponuję Państwu udział Państwa dzieci w warsztatach pn. "Radzenie sobie z emocjami i stresem we współczesnym świecie" jako profilaktykę niekorzystnych zjawisk u dzieci i niekonstruktywnych sposobów radzenia sobie z przeciążeniami emocjonalnymi. Będą to warsztaty profilaktyczne o radzeniu sobie z trudnymi emocjami, znaczeniu relacji towarzyskich, rodzinnych, przyjacielskich dla prawidłowego rozwoju dzieci i dobrej kondycji psychicznej w dorosłości.

Warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych psychologów i pedagogów pracujących na co dzień w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Zakopanem oraz w Placówce Wsparcia Dziennego w Kościelisku. Treści przekazywane dzieciom podczas warsztatów będą dostosowane do wieku i rozwoju emocjonalnego dzieci. Warsztaty zostaną przeprowadzone w klasach V - VIII we wszystkich szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Kościelisko w dniach od 23 do 30 września 2020 roku.

W ramach warsztatów zostanie też przeprowadzona ankieta, badająca potrzeby dzieci z Gminy, abyśmy mogli stwierdzić, jak je wspierać zdrowotnie, rozwojowo, edukacyjnie oraz sportowo, jak pomagać rodzicom w wychowywaniu, jak pomagać rodzinom znajdować wspólny język oraz radzić sobie z kryzysami. Chcemy też wiedzieć, czy powinniśmy zadbać bardziej o bezpieczeństwo naszych młodych mieszkańców, jak poszerzać ofertę zajęć pozaszkolnych, a także w jakich obszarach problemowych organizować warsztaty profilaktyczne itp.

Ankiety będą przeprowadzane w pracowniach komputerowych w szkole, a więc będą zupełnie anonimowe. Wyniki ankiet będą opracowane zbiorczo przez statystyków pod kątem przygotowania programu wsparcia dziecka i rodziny, a nie analizy pojedynczych przypadków.

Zachęcam Państwa do wyrażenia zgody na udział Państwa dziecka w warsztatach oraz w badaniach ankietowych, które są potrzebne do przygotowania Programu Wsparcia Dziecka i Rodziny odpowiadającego na faktyczne potrzeby dzieci.

Wyrażam również nadzieję, że zaproponowana forma warsztatów z psychologiem pomoże Państwa dzieciom przetrwać trudny okres pandemii i ograniczeń społecznych.

Roman Krupa

Wójt Gminy Kościelisko

List do pobrania w pliku pdf