Kolonia letnia w Kobylnicy w 2021 r.

Od lat kwitnie współpraca między zaprzyjaźnionymi gminami: Kościelisko i Kobylnica. W jej wyniku rok rocznie młodzież z naszej gminy udaje się na wypoczynek nad morze, a z kolei młodzież z Kobylnicy przyjeżdża w góry. Niestety w zeszłym roku pandemia pokrzyżowała nam plany i kolonia nie odbyła się. W tym roku jednakże znów pojawiła się możliwość wyjazdu do Kobylnicy na kolonię letnią. Tradycyjnie do Kobylnicy wyjeżdżały dzieci z klasy V, w tym roku wyjątkowo na kolonię wyjechali szóstoklasiści, których ta przyjemność ominęła w zeszłym roku. Piątoklasiści wyjechali z kolei do Władysławowa.

Koloniści ruszyli w swą podróż przez całą Polskę w dniu 28 czerwca (poniedziałek). Po przybyciu do Kobylnicy zostali zakwaterowani w budynku szkoły. Już następnego dnia na uczestników kolonii czekała moc atrakcji – wyjazd do Ustki. Pierwsze spotkanie z morzem było bardzo udane, pogoda dopisała. Można było zażywać morskich i słonecznych kąpieli.

W kolejnych dniach dzieciaki miały okazję bliżej zapoznać się z naszym Morzem Bałtyckiem, a to za sprawą rejsu na pirackim okręcie „Dragon”. Nie lada atrakcją był również rejs jachtem „Gryfita” – zaaranżowanym przez samego wójta Gminy Kobylnica p. Leszka Kulińskiego. Bardzo przyjemny okazał się również spacer ścieżką dydaktyczną z Orzechowa przez Wydmę Orzechowską do Ustki. Ustecka plaża bardzo spodobała się naszym kolonistom, ale zaznajomili się również z plażą w Jarosławcu, gdzie odwiedzili bardzo interesujące Muzeum Bursztynu.

Gdy pogoda troszkę się popsuła młodzież mogła miło spędzić czas podczas seansu kinowego pt. „Raya i ostatni smok”. Animacja wszystkim niezmiernie się podobała, nie tylko bawiła, ale i sprawiła, że nie jeden wychodząc z sali kinowej ocierał łezkę ze wzruszenia.

Podczas niemalże dwutygodniowego wyjazdu nie zabrakło również ciekawych wycieczek. Jedna z nich zawiodła nas na Kaszuby do Szymbarku. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu mogliśmy podziwiać największy na świecie fortepian, najdłuższą deskę, dom do góry nogami, dom Sybiraka, bunkier Gryfa Pomorskiego i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy. Niezmiernie interesujący okazał się być wyjazd do Parku Edukacyjnego – ZOO w Tuchlinie, gdzie dzieciaki mogły podziwiać egzotyczne zwierzęta (węże, jaszczurki, papugi, ryby, pająki itp.), a niektóre nawet wziąć na ręce i pogłaskać. Nie lada niespodzianką był wyjazd do MEGALANDI gdzie dzieciaki błądziły w lasku między ogromnymi przedmiotami powiększonymi przez czarodzieja Megaliusza. Na zakończenie zwiedzania odbył się pokaz iluzjonisty, który wzbudził duże emocje.

Wieczory też były bardzo emocjonujące za sprawą Kobylnica Balon Show podczas którego swój koncert miał Mesajah. Ta dwudniowa impreza obfitowała nie tylko w muzyczne atrakcje, ale również w pokaz balonów. Młodzież mogła podziwiać start kilku ogromnych balonów, które wzbiły się w powietrze wraz z załogami i poszybowały w dal.

Ostatniego dnia pobytu w Kobylnicy młodzież udała się na wycieczkę do Słupska. Dzieciaki z zainteresowaniem słuchały przewodników oprowadzających ich po Zamku Książąt Pomorskich oraz po miejskim ratuszu.

Dnia 10 lipca młodzież z Gminy Kościelisko powróciła do swoich domów pełna nowych doświadczeń, wspomnień, z plecakami wypchanymi pamiątkami znad morza.

Marta Osadzińska

20210708_133626_1024x768