Wycieczka uczniów klasy VII na Kazimierz (dzielnica Krakowa) w 2021 r.

Dnia 15 października uczniowie klas VII ze szkół w Witowie i Dzianiszu udali się na wspólną wycieczkę do Krakowa. Celem wyprawy był przede wszystkim Kazimierz, dzielnica Krakowa, dawne miasto założone przez króla Kazimierza Wielkiego.

Podczas zwiedzania Kazimierza młodzież miała okazję zapoznać się z kulturą i religią żydowską. Odwiedzili muzeum znajdujące się w synagodze Starej jak również działającą do dziś bożnicę Remuh. W trakcie zwiedzania dotarli na Plac Bohaterów Getta w dzielnicy Podgórze. Tam uczniowie wysłuchali opowieści p. przewodnik o czasach II wojny światowej. Dowiedzieli się iż plac, na którym się znaleźli kiedyś był częścią getta utworzonego w 1941 roku przez hitlerowców. Na placu ustawione były metalowe krzesła co bardzo zaintrygowało młodzież. Okazało się, że ta artystyczna instalacja nawiązuje do wydarzeń z 1943 roku, kiedy getto było likwidowane a na tym właśnie placu porozrzucane były różne sprzęty, meble należące do Żydów. Dziś umieszczone na Placu Bohaterów Getta krzesła mają przypominać o tamtych wydarzeniach i o ofiarach Holokaustu.

Po wyczerpującym spacerze przyszedł czas na obiad. Dzieciaki z apetytem zjadły posiłek i nabrały sił na dalsze zwiedzanie.

Ostatnim punktem wycieczki była dawna Fabryka Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy, który w trakcie II wojny światowej uratował wielu Żydów od pewnej śmierci zatrudniając ich w swoim zakładzie. Muzeum bardzo spodobało się uczniom ponieważ było tam mnóstwo elementów multimedialnych, eksponatów, które można było dotknąć a nawet zabrać pamiątkowe karty z pieczątkami. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała nam o historii tego miejsca, w prosty sposób przedstawiła uczniom dzieje II wojny światowej i Holokaustu.

Wycieczka na Kazimierz odbyła się w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę” i była finansowana ze środków krajowych i gminnych.

Marta Osadzińska

20211015_150021_1024x576