Wycieczka uczniów klasy IV do Ojcowa w 2022 r.

Dnia 20 czerwca 2022 roku klasa IV wraz z opiekunami pojechała na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego, położonego na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej zwanej Jurą. Jest to najmniejszy z polskich parków narodowych, który chroni przy tym przyrodę o wyjątkowym bogactwie. Zwiedzanie rozpoczęli od wizyty w zamku na Pieskowej Skale, który podobnie jak Kazimierzowska fortyfikacja w Ojcowie, był ważnym ogniwem w łańcuchu obronnych budowli strzegących drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Następnie przeszli pod Maczugę Herkulesa, która strzeże zamku. Potem wraz z przewodnikiem udali się na spacer do Bramy Krakowskiej i Źródełka Miłości. W drodze zobaczyli również Igłę Deotymy, Zespół Skał Góry Koronnej i zabudowania ojcowskie. W trakcie spaceru był czas na odpoczynek oraz tradycyjne lody. Ostatni punkt programu to wizyta w Jaskini Nietoperzowej, dostarczyła ona wielu wrażeń. Można było podziwiać stalaktyty (zwisające ze stropu formy krasowe), stalagmity (sterczące na dnie) i stalagnaty (połączone stalagmity i stalaktyty, czasem cienkie, a czasem w formie potężnych kolumn). Poza tym jaskinia słynna jest ze znalezionych tu wielu kości zwierząt z okresu zlodowaceń, m. in. hieny, lwa i mamuta. Po tak intensywnym zwiedzaniu, uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do domów.

Bardzo dziękuję Paniom Marii Garaj i Emilii Furcoń za uczestnictwo i pomoc podczas całej wycieczki.

Anna Gąsienica

20220620 095716 1600x1200