Wycieczka uczniów klas II i III SP do Bochni i Nowego Wiśnicza w 2022 r.

poznajemy

6 października 2022 roku klasy II i III pod opieką p. Elżbiety Lis - Chrapkiewicz i p. Hanny Zych - Piczury wybrały się na wycieczkę krajoznawczo - turystyczną do Bochni i Nowego Wiśnicza.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie najstarszej kopalni soli w Polsce, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzięki prezentacjom multimedialnym dzieci mogły poznać warunki pracy górników i sposób wydobywania „białego złota” od wieku XIII przez kilka stuleci aż do XX wieku. Uczniowie „spotkali” na trasie szybu Campi księcia Bolesława Wstydliwego, kupców włoskich i przede wszystkim ducha Ojca Cystersa, który pomógł nam się przenieść w czasie, by obejrzeć kopalnię.

Atrakcją zwiedzania kopalni soli w Bochni jest przejazd kolejką, nazwaną imieniem „Kuba” - ostatniego konia, który pomagał w pracy pod ziemią.

Następnie udaliśmy się do zamku w Nowym Wiśniczu. To wspaniała twierdza obronna powstała w XIV wieku. Tutaj uczniowie naszej szkoły zgłębiali tajniki alchemii. Nic więc dziwnego, że wyszli z zajęć zaopatrzeni w samodzielnie uzyskane perfumy i próbki złota najwyższej próby. Warsztaty te bardzo przypadły do gustu drugo - i trzecioklasistom.

Hanna Zych - Piczura

img 20221006 105304 1600x720