Wycieczka uczniów klasy I SP do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy w 2022 r.

poznajemy

13 października 2022 roku klasa I pod opieką p. Renaty Górak w ramach przedsięwzięcia ,,Poznaj Polskę” udała się na wycieczkę do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej i kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce. Skansen w Zubrzycy Górnej prezentuje kulturę ludową polskiej części Orawy. Na niemal 12 ha znajduje się około 60 obiektów. Dwór i zagrody ukazują warunki bytowe ludności od biednych po zamożnych gospodarzy, ich życie codzienne naznaczone ciężką pracą i czas świąteczny - czas radości i nadziei. Oprócz przeróżnych zagród, zobaczyć tu można budynki przemysłu tj. folusz, kuźnię, olejarnię i tartak. Istotnym obiektem muzeum jest dworek wchodzący w skład zagrody Moniaków, którego najstarsze skrzydło pochodzi z XVII wieku. Dworek jest przykładem dawnego budownictwa z podziałem na ,,czarną” i ,,białą izbę”. Ważnym elementem działalności muzeum stały się zajęcia edukacyjne. Uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w zajęciach ,,Od ziarenka do bochenka”, podczas których dowiedzieli się, dlaczego „bez pracy, nie ma kołaczy”. Pełni zapału młócili cepami zboże, czyścili ziarno na przetakach, mielili je w żarnach na mąkę, zarabiali ciasto i piekli moskole na blachach chlebowego pieca. Największą jednak radość sprawiła dzieciom degustacja własnoręcznie wykonanych moskoli i kosztowanie kawy zbożowej przygotowanej przez panią przewodnik. Korzystając z pięknej pogody i uroków przyrody uczniowie chwilę wolnego czasu spędzili na świeżym powietrzu.

Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie kościoła pw. Jana Chrzciciela w Orawce. Pani przewodnik zaznajomiła dzieci z historią późnobarokowej świątyni, która trafiła na listę Pomników Historii. Drewniany kościół o konstrukcji zrębowej, szalowany deskami, kryty gontem budowano sześć lat. Całe wnętrze świątyni zdobią bogate polichromie, a w ołtarzu głównym podziwiać można siedemnastowieczną pietę. W kościele zobaczyć można najstarszą rzeźbę świątyni, figurę Chrystusa Frasobliwego z około 1490 roku. Przed kościołem znajduje się grób lotników, którzy zginęli w Orawce 3 września 1939 roku ,,broniąc polskiego nieba”. Wycieczka na Orawę bardzo podobała się uczniom.

Renata Górak

20221013 100610 1600x900