Uroczyste obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada 2022 roku obchodziliśmy 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Z tej okazji 10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Przedstawiono rys historyczny nawiązujący do okoliczności utraty przez Polskę wolności, podkreślono udział wybitnych działaczy - patriotów, którzy swoją pracą i walką przyczynili się do odzyskania suwerenności po długich 123 latach niewoli . Nie mogło zabraknąć również pieśni z tamtego okresu. W śpiew włączyli się wszyscy uczniowie szkoły. W podniosłym nastroju oddaliśmy hołd tym, którzy oddali swe życie za wolność ojczyzny.

szkola do hymnu

Podczas uroczystości odśpiewaliśmy również „Mazurka Dąbrowskiego” włączając się w ten sposób do akcji „Szkoła do hymnu”.

Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.

(...)

Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi
.

M. Wolski „Niepodległość”

Uroczyste obchody Święta Niepodległości miały także miejsce w Gminie Kościelisko. Reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w Apelu Poległych pod pomnikiem Krzyż Polski, we mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele św. Kazimierza Królewicza oraz koncercie pieśni patriotycznych.

Anna Gąsienica

Hanna Zych - Piczura