Featured

OGŁOSZENIE - VII edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Obozowej Więźniarek z KL Ravensbrück.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia Zakopane ogłasza VII edycję Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Obozowej Więźniarek z KL Ravensbrück – „To tylko zbyt wcześnie dotknęło mnie cierpienie.”, nad którym Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa - Witold Kozłowski.

Konkurs ten, organizowany przez Bibliotekę w poprzednich latach, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów oraz zaangażowaniem nauczycieli szkół powiatu tatrzańskiego. Jest on jedną z form oddania hołdu ofiarom zamordowanym w KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. Jedną z obozowych poetek była Teresa Harsdorf–Bromowicz, mieszkanka Zakopanego, dlatego czujemy się szczególnie zobowiązani do pamięci i upowszechniania jej twórczości w naszym regionie. Zgodnie z Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 marca 2011 r., kwiecień został ustanowiony miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrück. Finał konkursu zaplanowaliśmy na 21 kwietnia 2023 r. na godz. 11.00. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 7, 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Cele konkursu:

• popularyzacja twórczości poetek obozowych z Ravensbrück;

• zapoznanie z losami więźniarek, aby pamięć o ich martyrologii przetrwała
    w pamięci kolejnych pokoleń;

• uczenie świadomego odbioru kultury;

• zwrócenie uwagi na związek pomiędzy literaturą a życiem kraju i narodu;

• propagowanie wśród młodego pokolenia postawy miłości do Ojczyzny;

• przybliżanie wiedzy historycznej za pomocą literatury;

• kształtowanie wrażliwości na piękno poetyckiego języka oraz kulturę słowa;

• promowanie utalentowanej młodzieży;

• wymiana doświadczeń nauczycieli oraz uczniów z różnych szkół naszego powiatu;

• kształtowanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

KLAUZULA RODO

Zgoda na przetwarzanie danych RODO