Wycieczka ósmoklasistów do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w 2023 r.

Dnia 16 maja ósmoklasiści po raz kolejny w tym roku udali się na wycieczkę do Krakowa. Tym razem odwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema - słynnego polskiego pisarza SF. Pogoda dopisała i nasza młodzież mogła bawić się na ponad stu instalacjach interaktywnych, na których w sposób doświadczalny mogła zapoznać się z zasadami fizyki. Ogród został podzielony na osiem części poświęconych następującym dziedzinom:

• optyka,
  • magnetyzm,
  • hydrostatyka,
  • akustyka,
  • odlotowy plac zabaw,
  • piaskowa planeta,
  • naukowa siłownia,
  • mechanika.

Podczas zwiedzania ogrodu można było m.in. sprawdzić ciężar odważników na poszczególnych planetach naszego układu słonecznego, skorzystać z "koła chomika", jeździć rowerem po linie czy też sprawdzić swoją prędkość na bieżni. Na koniec zwiedzania Ogrodu Doświadczeń odwiedziliśmy wyjątkowe kino - planetarium, które miało kształt kopuły a film wyświetlano na jej sklepieniu w technologii 3D. Film nosił tytuł "Explore 3D" i zabrał uczniów w 30 - minutową podróż w czasie. Począwszy od czasów starożytnych kiedy to Sumerowie zaczęli się interesować gwiazdami i dokonywali pierwszych istotnych obserwacji, poprzez dokonania Egipcjan w dziedzinie astrologii i astronomii, aż do Ptolemeusza, który opisał teorię geocentryczną i wreszcie do naszego słynnego astronoma Mikołaja Kopernika, który obalił teorię geocentryczną i dał początek teorii heliocentrycznej. Jednakże głównym bohaterem filmu był Johannes Kepler, XVII - wieczny astronom, który jako pierwszy zaobserwował, że planety poruszają się po eliptycznych a nie okrągłych orbitach. Wszystkie w. w. odkrycia umożliwiły ludziom loty kosmiczne, w tym na Marsa.

Po umysłowym wysiłku na świeżym powietrzu uczniowie zgłodnieli. Po szybkim "obiedzie" w pobliskiej galerii handlowej udali się do kina na seans filmowy pt. "Trzej Muszkieterowie: D'Atagnan" - najnowsza ekranizacja sławnej powieści spod znaku płaszcza i szpady autorstwa Alexandre Dumas. Po seansie udali się w podróż powrotną do Witowa.

Marta Osadzińska

20230516 103020 1600x1200