W dniu 15 maja 2023 roku uczniowie klasy II i III pod opieką p. Hanny Zych – Piczury i p. Elżbiety Lis – Chrapkiewicz udali się do Zakopanego. Celem wycieczki było zwiedzenie najstarszego kościoła i poznanie cmentarza zasłużonych w tym mieście.
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku to około 500 grobów. Większość nagrobków to niepowtarzalne dzieła sztuki, wykonane w drewnie lub metalu, rzeźbione motywami podhalańskimi, malowanymi na szkle. Wiele z nich pochodzi z pracowni Władysława Hasiora.
Swoje groby na cmentarzu mają ludzie, którzy tworzyli rzeczywistość miasta i jego legendę. Leżą tutaj min.:
-
Tytus Chałubiński,
-
Kornel Makuszyński,
-
Kazimierz Przerwa – Tetmajer,
-
Władysław Hasior,
-
Sabała,
-
Helena i Stanisław Marusarz,
-
Bronisław Czech,
-
Stanisław Witkiewicz.
Cmentarz jest też miejscem pamięci przewodników tatrzańskich, ratowników górskich, sportowców i tych, którzy wpisali się na stałe w historię tego miasta.
Jest to miejsce szczególne w Zakopanem, nie tylko ze względu na jego historię, ale też ze względu na pamięć o ludziach, którzy kształtowali obecne Zakopane.
Następnie uczniowie wraz z paniami przeszli przez Rówień Krupową do biblioteki pedagogicznej, celem odbycia lekcji w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Dzieci pracowały w 3 grupach rozwiązując literackie quizy, bajkowe kodowanie czy turlankowe historie. Wszystkie grupy z dużym zaangażowaniem wykonały poprawnie zadania. Następnie uczniowie wysłuchali opowieści o szwedzkiej pisarce Astrid Lingren. Na zakończenie zajęć wykazali się znajomością wierszy dla dzieci i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Czas spędzony na lekcji bibliotecznej szybko upłynął w miłej i życzliwej atmosferze.
Elżbieta Lis - Chrapkiewicz