Wycieczka uczniów klas II i III do Zakopanego w 2023 r.

W dniu 15 maja 2023 roku uczniowie klasy II i III pod opieką p. Hanny Zych – Piczury i p. Elżbiety Lis – Chrapkiewicz udali się do Zakopanego. Celem wycieczki było zwiedzenie najstarszego kościoła i poznanie cmentarza zasłużonych w tym mieście.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku to około 500 grobów. Większość nagrobków to niepowtarzalne dzieła sztuki, wykonane w drewnie lub metalu, rzeźbione motywami podhalańskimi, malowanymi na szkle. Wiele z nich pochodzi z pracowni Władysława Hasiora.

Swoje groby na cmentarzu mają ludzie, którzy tworzyli rzeczywistość miasta i jego legendę. Leżą tutaj min.:

• Tytus Chałubiński,

• Kornel Makuszyński,

• Kazimierz Przerwa – Tetmajer,

• Władysław Hasior,

• Sabała,

• Helena i Stanisław Marusarz,

• Bronisław Czech,

• Stanisław Witkiewicz.

Cmentarz jest też miejscem pamięci przewodników tatrzańskich, ratowników górskich, sportowców i tych, którzy wpisali się na stałe w historię tego miasta.

Jest to miejsce szczególne w Zakopanem, nie tylko ze względu na jego historię, ale też ze względu na pamięć o ludziach, którzy kształtowali obecne Zakopane.

Następnie uczniowie wraz z paniami przeszli przez Rówień Krupową do biblioteki pedagogicznej, celem odbycia lekcji w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Dzieci pracowały w 3 grupach rozwiązując literackie quizy, bajkowe kodowanie czy turlankowe historie. Wszystkie grupy z dużym zaangażowaniem wykonały poprawnie zadania. Następnie uczniowie wysłuchali opowieści o szwedzkiej pisarce Astrid Lingren. Na zakończenie zajęć wykazali się znajomością wierszy dla dzieci i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Czas spędzony na lekcji bibliotecznej szybko upłynął w miłej i życzliwej atmosferze.

Elżbieta Lis - Chrapkiewicz

1684302702164 1600x720