W 2023 roku świętujemy 450. rocznicę pierwszej wolnej elekcji – wydarzenia, które ukształtowało podstawowe elementy polskiej tożsamości politycznej. To doskonała okazja, by zaangażować młodzież w myślenie o uniwersalnych wartościach, które niesie historia: demokracji, jedności i wolności, odpowiedzialności i solidarności, a także tolerancji. Na lekcjach historii uczniowie z klasy VII i kilku wybrańców z klasy VIII wzięło udział w szkolnych rozgrywkach w grze karcianej "Wolna Elekcja". Trzech najlepszych graczy z naszej szkoły weźmie udział w konkursie regionalnym gdzie zmierzą się w walce o polską koronę z graczami z innych szkół.
Konkurs opiera się na grze karcianej, której uczestnicy wcielają się w postaci historyczne z czasów wolnej elekcji 1573 roku. Gracze losują karty postaci, w tym kandydatów na króla, i starają się uzyskać jak najwięcej przywilejów dla siebie, swojego stanu i ziemi. Aby grać, nie trzeba mieć wiedzy o tamtych wydarzeniach, ale wykazać się wyobraźnią, zdolnością strategicznego myślenia, skutecznymi negocjacjami i zawieraniem sojuszy.
Dzięki konkursowi nieszablonowo przedstawiamy niezwykłe jak na tamte czasy wydarzenia, a także rozwijamy w uczniach i uczennicach postawy obywatelskie oraz kompetencje przyszłości: umiejętność pracy zespołowej i komunikacji, kreatywność czy krytyczne myślenie. W pierwszym etapie uczestnicy zagrają w szkołach. Najlepsi gracze awansują do etapu regionalnego, a następnie 50 finalistów weźmie udział w etapie centralnym w nowo otwartej siedzibie Muzeum Historii Polski.