Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w 2024 r.

"A niech narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają."

Mikołaj Rej

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy UNESCO w celu zwrócenia uwagi na rolę języka, związane z nim dziedzictwo kulturowe i jego różnorodność.

Z tej okazji 29 lutego uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w zadania, które były realizowane w ciągu tego tygodnia.

Uczniowie klasy I, II i III pisali dyktando orograficzne odpowiednie do posiadanych umiejętności. Następnie trzech najlepszych uczniów z każdej klasy rywalizowało w finale o tytuł „Mistrza ortografii”.

Tytuł ten zdobyli:

• Eligia Piczura – kl. I
  • Natalia Wyrostek – kl. II
  • Igor Lenart – kl. III

Uczniowie klas I - III walczyli niezwykle imponująco jak na tak młodych zawodników – GRATULACJE!

Natomiast starsi uczniowie walczyli w dwóch grupach wiekowych:

• IV – VI wygrała uczennica kl. VI Gabriela Masny
  • VII – VIII wygrała uczennica kl. VIII Małgorzata Szymusiak

Obie uczennice wygrały po długiej walce z młodszymi koleżankami.

Walka była zacięta, musiały być dogrywki. Dobrze, że dla każdej grupy było przygotowane więcej ćwiczeń. Można było zauważyć, że emocje uczniów udzieliły się nawet obserwującym nauczycielom.

Przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego p. Marta Osadzińska wręczyła nagrodę największej pożeraczce książek w naszej szkole – Wiktorii Kwak z klasy V SP.

Alicja Grabacka

Teresa Nitka