Wycieczka przedszkolaków do Suchej Beskidzkiej i Stryszawy w 2024 r.

4 października 2024 roku dzieci z oddziału zerowego wraz ze swoimi Mamami i wychowawczynią wybrały się na wycieczkę do Stryszawy i Suchej Beskidzkiej.

Pierwszym punktem programu były zajęcia w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie. Gmina ta i okolice słyną z wytwarzania drewnianych zabawek ludowych, należąc do najstarszego żywiecko - suskiego ośrodka zabawkarskiego. Zabawki zaczęto wytwarzać tutaj w drugiej połowie XIX w. Tradycja ta, przechodząc z pokolenia na pokolenie, przetrwała do dnia dzisiejszego. Znajduje się tutaj stała ekspozycja zabawek. Dzieci poznały ich historię oraz zasady tworzenia, obejrzały także film dotyczący sposobu wytwarzania drewnianych zwierząt. Największą atrakcją było jednak własnoręczne malowanie konika na biegunach, by później zabrać go na pamiątkę do domu.

Następnie pojechaliśmy do Suchej Beskidzkiej. Tam podziwialiśmy zamek Kaspra Suskiego i zabytkową karczmę „Rzym”, w której, według legendy, diabeł znalazł Pana Twardowskiego, któremu jednak i tak udało się wymigać przed przykrymi konsekwencjami. Jeżeli ktoś nie wie, skąd wzięła się nazwa „Sucha Beskidzka”, niech zapyta przedszkolaków. Myślę, że udzielą ciekawej odpowiedzi...

Hanna Zych - Piczura

img 20241007 182326