Mikołajki 2012 r.

Jak co roku 6 grudnia zawitał do naszej szkoły Św. Mikołaj. Z wizyty Świętego najbardziej ucieszyły się dzieci z zerówki, które otrzymały od niego moc prezentów.

Klasy I - IV SP udały się na spotkanie mikołajkowe do zakopiańskiego kina Giewont, gdzie obejrzały film w technologii 3D pt. "Renifer Niko ratuje brata". Jest to kontynuacja historii nieustraszonego, małego reniferka Niko, który wreszcie został członkiem ekipy odlotowych reniferów Świętego Mikołaja. Jednak teraz czeka go zupełnie nowe wyzwanie. Już nie jest sam w domu. Pojawił się młodszy braciszek, który sprawia bohaterowi mnóstwo problemów. Ale kiedy niesforny reniferek zaginie, dzielny Niko stanie na czele wyprawy ratunkowej, mając do pomocy niezawodnych przyjaciół – wiewióra Juliusza i łasicę Wilmę. Po seansie Św. Mikołaj zjawił się nieoczekiwanie w sali kinowej i obdarował młodych widzów słodkimi upominkami.

Pozostałe klasy SP oraz klasa I i III gim. postanowiły spędzić "Mikołajki" w szkole obdarowując się wzajemnie prezentami.

Natomiast uczniowie klasy II gimnazjum w ramach "Mikołajek" udali się 14 grudnia 2012 roku  pod opieką wychowawczyni, pani pedagog i jednego z rodziców na wycieczkę do Krakowa.  Celem ich podróży było zwiedzienie wystawy w Muzeum Narodowym i udział w warsztatach organizowanych przez tę właśnie instytucję. Po dotarciu na miejsce i obejrzeniu ekspozycji muzeum uczniowie wzięli udział w warsztatach zatytuowanych "Świat Pana Tadeusza - romantyzm w Polsce". Na samym początku zostali krótko zapoznani z postaciami głównych bohaterów, strojami tamtej epoki, wystrojem wnętrza, obyczajami, a także tłem historycznym. Następnie podzieleni na grupy pisali listy do Tadeusza, Zosi, ks. Robaka, Sędziego, Gerwazego... Na koniec uczniowie wraz z opiekunami zatańczyli poloneza.

Kolejnym miejscem, do którego udaliśmy się całą grupą było Muzeum Inżynerii, gdzie żywe zainteresowanie wzbudziła wystawa zatytuowana "Z dziejów polskiej motoryzacji". Jest to jedna z niewielu stałych ekspozycji w kraju prezentująca historyczne polskie samochody i motocykle. Na ekspozycji obejrzeliśmy około 30 - tu pojazdów i akcesoriów motoryzacyjnych. Pojazdy prezentowane były w następujących grupach tematycznych: polskie syreny, warszawy z Żerania, prototypy, motocykle i skutery. Można było podziwiać jedne z pierwszych tramwajów jeżdżących po Krakowie jeszcze przed wojną, niebieskie autobusy, ktore niektórzy z wycieczkowiczów pamiętają z własnych podróży po naszych drogach. Wielkim zaciekawieniem cieszyła się wystawa interaktywna "Wokół koła", której cel stanowi naukę poprzez zabawę. 30 stanowisk interaktywnych, teksty oraz ciekawostki dotyczące wykonywanego doświadczenia ukazują szeroką skalę zastosowania koła w działalności ludzkiej. Narzędzia rolnicze, pojazdy mechaniczne, zegary - to tylko niektórze urządzenia prezentowane na wystawie, do konstrukcji których zostało wykorzystane koło.

W drugiej części pobytu w Muzeum Inżynerii uczniowie brali udział w lekcji, która miała charakter warsztatu - budowanie poduszkowca. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznali się z następującymi pojęciami: ciśnienie, tarcie, bezwładność. Uczniowie, podzieleni na dwie grupy budowali poduszkowce, zdolne unieść jedna osobę.

Pełni wrażeń, bogatsi w doświadczenia wróciliśmy do Witowa w zaplanowanym wcześniej czasie , około 18:00. Była to jedna z ciekawszych wycieczek klasy II gim.