"Kultura i natura" - program edukacyjny dla klasy V zorganizowany przez TPN

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN zorganizowało dla uczniów szkół podstawowych program edukacyjny mający na celu zapoznanie dzieci z tatrzańską przyrodą, historią, tradycją i zwyczajami Podhala. W tym roku szkolnym klasa V udała się wraz z p. A. Sidor na wycieczkę na Kalatówki.

Uczestnicy programu otrzymali zestawy ćwiczeń, które pomogły im utrwalić i usystematyzować wiedzę. Tegoroczny program nosił tytuł „Kultura i natura”.

Dnia 8  kwietnia 2014 roku klasa V wraz z wychowawczynią p. M. Osadzińską udała się do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN na spotkanie z przewodnikiem p. A. Sidor. W drodze na Kalatówki zatrzymaliśmy się na terenie dawnego dworu Zamoyskich w Kuźnicach. Zwiedziliśmy tam spichlerz oraz wozownię. Obecnie w dawnym spichlerzu mieści się ekspozycja poświęcona rodzinie Zamoyskich i jej wkładowi w ochronę Tatr i rozwój Zakopanego. Wystawa zawiera między innymi bogatą galerię reprodukcji historycznych fotografii ukazujących Tatry, Zakopane i same Kuźnice, w czasach gdy ich właścicielem był hrabia Władysław Zamoyski.Natomiast w dawnej wozowni prezentowana jest obecnie kolekcja wypchanych zwierząt Antoniego Kocyana. Po zapoznaniu się z historią Kuźnic ruszyliśmy do pustelni św. brata Alberta. Uczniowie zwiedzili malutką celę założyciela zgromadzenia albertynów oraz kaplicę św. Krzyża. Następnie ruszyliśmy już na Kalatówki gdzie zatrzymaliśmy się na krótki postój w hotelu górskim.

Piękna pogoda i ciekawie przekazywane informacje sprawiły, że wycieczka na Kalatówki upłynęła nam w miłej i przyjemnej atmosferze :)