III Festiwal Szkolnych Projektów Edukacyjnych

Po raz trzeci w naszej szkole miał miejsce Festiwal Projektów Edukacyjnych. 11 czerwca 2014 roku swoje prace prezentowali uczniowie klasy III gimnazjum oraz jedna czteroosobowa grupa z klasy II gimnazjum. Przez ostatnich kilka miesięcy młodzież pod opieką nauczycieli – opiekunów przygotowywała projekty, których tematy zaczerpnięto ze szkolnej listy projektów edukacyjnych.

O godzinie 9.00 rezultaty swoich działań zaprezentowała grupa pięciu osób, które pod opieką pana  A. Boczoń opracowały temat „Projekt miasteczka ruchu drogowego”. Uczniowie przedstawili prezentację multimedialną popartą komentarzem słownym. Przypomnieli zasady ruchu drogowego i prawidłowego wyposażenia roweru, nagrali film w miasteczku ruchu drogowego z omówieniem zasad poruszania się rowerzysty, wykonali makietę miasteczka ruchu drogowego według autorskiego pomysłu oraz przedstawili pokaz  jazdy na monocyklu. Następnie pięciu uczniów pracujących pod opieką pani E. Boczoń przedstawiło projekt dotyczący  „Pierwszej pomocy przedmedycznej”. Młodzież pokazała prezentację multimedialną ze zwróceniem uwagi na wyjaśnienie pojęć i przypomnieniem numerów ratunkowych. Zaprezentowali prawidłowe wyposażenie apteczki. Przygotowali inscenizację wyjaśniającą jak udzielać pierwszej pomocy  w praktyce. Podsumowaniem projektu były pytania do publiczności. Potem efekty swojej pracy pokazała pięcioosobowa grupa, która podjęła temat  „Wpływ diety na zdrowie człowieka”. Opiekunem tego projektu była nauczycielka biologii i chemii pani  I. Marasek. Uczniowie przedstawili  prezentację multimedialną zawierającą między innymi wyniki ankiety przeprowadzonej wśród gimnazjalistów, samodzielnie nagrali filmy z wypowiedziami różnych osób na temat diety. Przygotowali plakat ilustrujący wpływ regularnego jedzenia owoców i warzyw na zdrowie człowieka oraz ulotki      z informacjami „Jak być zdrowym?”. Na zakończenie swojego pokazu wszystkich uczestników zaprosili na poczęstunek złożony ze świeżych owoców.

Po długiej przerwie przyszedł czas na dwie ostatnie grupy prezentujące swoje projekty. Uczniowie klasy III gimnazjum zaprezentowali pokaz poprawnego nakrywania do stołu oraz właściwego zachowania się przy nim. Zobaczyliśmy gustownie  i prawidłowo nakryty stół oraz zaaranżowaną scenkę zasiadania do stołu, korzystania z przygotowanych nakryć, szkła i sztućców. Projekt nosił tytuł „Savoir – vivr'e na co dzień”, a jego opiekunem była pani A. Gąsienica.  Najmłodsza grupa (II gimnazjum) zdała relację z całorocznej działalności propagującej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Temat projektu „Jak zachęcić koleżanki i kolegów do czytania?” związany był z czytelnictwem w związku z tym jego opiekunem została pani A. Rejewska. Uczniowie przedstawiliecha akcji przeprowadzonej na terenie szkoły i przedszkola: prezentacja multimedialna zawierała wyniki ankiet, zdjęcia z zajęć w zerówce, bibliotece i przedszkolu. Stworzyli grę „Wyścig po książkę” na potrzeby świetlicy szkolnej, plakaty zachęcające do czytania książek, powołali Klub Wielbicieli Książek, zorganizowali „bookcrosing” oraz rozdali ulotki zachęcające do czytania.

Wszystkie zaprezentowane przez uczniów projekty edukacyjne zostały pozytywnie ocenione przez komisję w składzie: p. A. Maryniarczyk, p. H. Zych – Piczura, p. A. Gąsienica i uznane za zaliczone.