Obchody Narodowego Święta Niepodległości w 2014 r.

W tym roku obchodziliśmy 96 rocznicę odzyskania przez nasz kraj upragnionej, po 123 latach niewoli niepodległości.

Jak co roku 11 listopada w naszej gminie odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Najpierw miała miejsce uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Kazimierza w Kościelisku. Po zakończeniu Eucharystii uczniowie naszej szkoły przedstawili program artystyczny składający się z utworów poetyckich o charakterze patriotycznym, pieśni z okresu I wojny światowej oraz słowa wiążącego przypominającego najważniejsze wydarzenia historyczne prowadzące do dnia 11 listopada 1918 roku. Następnie poczty sztandarowe, delegacje i wszyscy uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Krzyża Polskiego, aby uczcić pamięć Poległych w obronie Ojczyzny modlitwą, złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy. Na zakończenie odśpiewano Hymn Państwowy.

W naszej szkole uroczystość upamiętniająca kolejną rocznicę odzyskania wolności odbyła się 13 listopada 2014 roku. Cała społeczność szkolna mogła utrwalić lub poszerzyć swoją wiedzę historyczną związaną z czasem zaborów, próbami walki o wolność i trudami I wojny światowej zakończonej wyczekiwaną długo przez Polaków niepodległością. Wzruszające recytacje wierszy i pieśni patriotyczne pozwoliły zrozumieć poświęcenie naszych przodków w walce za Ojczyznę i wartość, jaką stanowi miłość do Ojczyzny oraz zobowiązania współczesnych pokoleń wypływające z bycia Polakiem.

„ (…) Można nie kochać cię – i żyć,

ale nie można owocować”.