"Żyli wśród nas - odkrywanie historii ludności żydowskiej Podhala - część II" - projekt edukacyjny PPWSZ w Nowym Targu w 2014 r.

Dział Nauki i Wydawnictw, działając w ramach projektu „Podhalańska otwarta”, zorganizował w dniu 25 listopada 2014 r. drugie już spotkanie poświęcone historii lokalnych społeczności żydowskich. W spotkaniu uczestniczyło 650 uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców oraz mieszkańców Podhala.

Współorganizatorem spotkania było Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Miasto Nowy Targ. Głównym zadaniem projektu edukacyjnego „Żyli wśród nas – odkrywanie historii ludności żydowskiej Podhala” jest ocalenie od zapomnienia śladów obecności Żydów na Podhalu. Patronat Honorowy nad projektem objęła Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.

Spotkanie otworzył dr Maciej Hodorowicz Prorektor ds. nauki PPWSZ, następnie głos zabrali kolejno: Aleksander Palczewski Małopolski Kurator Oświaty oraz Tadeusz Jakubowicz Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

W trakcie spotkania zostały zaprezentowane przez uczniów i nauczycieli działania realizowane w szkołach w ramach ww. projektu edukacyjnego. Poprzez te prezentacje poprowadzili słuchaczy Aneta Borkowska oraz Jacek Waksmundzki – nauczyciele historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.

W czasie spotkania przedstawiono następujące tematy:

• Obcy wśród swoich, czyli śladami nowotarskich Żydów – I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu
  • Żyli wśród nas – Technikum nr 2 w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. W. Zamoyskiego w Zakopanem
  • Spacerem po Czarnym Dunajcu – Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czarnym Dunajcu
  • Z życia ludności żydowskiej Spisza – Zespół Placówek Oświatowych w Łapszach Niżnych
  • Codzienne życie w kurorcie – I LO im. E. Romera w Rabce  - Zdroju
  • Żydzi w Krościenku n. Dunajcem – 200 lat sąsiedztwa – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n. Dunajcem

Prezentacje przeplecione zostały muzyką żydowską w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, którzy na tę okazję przygotowali specjalny program. Wszystkich szczególnie zachwyciła ich interpretacja utworu

) pochodzącego z musicalu pt. „Skrzypek na dachu” („Fiddler on the Roof”).

W konferencji wzięły udział dwie uczennice naszego gimnazjum: Klaudia Bzdyk i Zuzanna Laska.

Artykuł pochodzi ze strony PPWSZ w Nowym Targu.