Wyjazd na "Festiwal Zawodów w Małopolsce" klas II i III gim. w 2015 r.

Dnia 27 marca 2015 roku klasa II gimnazjum pod opieką p. Anny Gąsienicy i p. Ireny Marasek udała się na wycieczkę do Krakowa. Celem tej wyprawy była wizyta na „Festiwalu Zawodów w Małopolsce”. Prawie dwie godziny uczniowie spędzili chodząc i oglądając oferty, które przygotowały szkoły ponadgimnazjalne oraz uczelnie wyższe.

Szkoły zgrupowane zostały w siedmiu branżachturystyczno - gastronomicznej, informatyczno - elektronicznej, budowlanej, społeczno - medycznej, rolno - przetwórczej, mechaniczno - mechatronicznej oraz usługowej.

Przewagą tych Targów nad informacjami z Internetu, była możliwość porozmawiania z wykładowcami oraz co równie ważne, z uczniami poszczególnych szkół. Można było także spróbować potraw, które przyrządzili, zobaczyć jak prawidłowo nakrywać do stołu, czy udzielić pierwszej pomocy.

Następnie uczniowie udali się do Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie zobaczyli wystawę dotyczącą polskiej motoryzacji. Wystawa pozwala odbyć podróż w głąb historii polskiego przemysłu komunikacyjnego. Prezentowane tu samochody i motocykle to pojazdy produkowane w Polsce na licencjach zagranicznych bądź stanowiące rodzime projekty. Warszawy, syreny, fiaty z różnych lat produkcji świadczą o zmianach, jakie na przestrzeni lat zachodziły w polskiej motoryzacji. Następnie zwiedzali wystawę o charakterze edukacyjnym, złożoną z ok. 27 stanowisk obsługiwanych bezpośrednio przez zwiedzających według instrukcji i opisów.  Stanowiska, choć tematycznie dotyczą różnych dziedzin nauki i życia, wiąże wspólny kształt, jakim jest koło. Można więc samodzielnie podnieść 115 – kilogramowy silnik używając wielokrążków, pojeździć rowerem o kwadratowych „kołach”, zbudować basztę czy podnieść windę napędzaną kołem deptakowym.

Ostatnim punktem zwiedzania był udział w warsztatach, podczas których uczniowie budowali, a następnie uruchomili poduszkowiec, będący w stanie przewieść jedną osobę.

Po obfitującym w atrakcje dniu wyczerpani wrócili wieczorem do domu.

Dzień wcześniej Targi odwiedziła również klasa III gimnazjum wraz z wychowawczynią p. Agatą Szeligą i p. Kamilą Mateja.