Wycieczka klasy V na Kalatówki w 2015 r.

W ramach programu aktywnej edukacji przyrodniczej realizowanego przez TPN uczniowie klasy piątej wraz z wychowawczynią brali udział w wycieczce na Kalatówki i do Kuźnic. Tym razem tematyka spotkania dotyczyła "Kultury i natury". 15 kwietnia, w środę, klasa w pełnym składzie, pod opieką pani przewodnik A. Sidor wyruszyła z parkingu w Kuźnicach w stronę polany Kalatówki. Podczas pokonywania zaplanowanej trasy przewidziane zostało zwiedzanie pustelni (chatki) Brata Alberta (czyli Adama Chmielowskiego), pobyt w skromnej kaplicy Sióstr Albertynek, przypomnienie zasad obowiązujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dotarcie do schroniska na Kalatówkach okazało się dość dużym wyzwaniem, gdyż trasa niemal w całości pokryta była zbitym śniegiem i koleinami lodu.

Pani przewodnik ciekawie opowiadała o zasługach hrabiego Władysława Zamoyskiego dla odzyskania Morskiego Oka, działalności społecznej na rzecz mieszkańców Zakopanego (wodociąg dla Zakopanego 1906r., doprowadzenie kolei do miasta 1899r., elektryfikacja, Szkoła Pracy Domowej Kobiet itp.). Młodzież wyposażona została w wiadomości dotyczące budownictwa na Podhalu, licznych dzieł rodziny Zamoyskich, działalności kuźnickich hut żelaza oraz wypasu kulturowego.

Ze schroniska na Kalatówkach cała grupa zeszła boczną trasą (by ominąć oblodzony szlak), skutecznie budząc lub wręcz odstraszając przebywające ewentualnie w pobliżu niedźwiedzie. Tę klasę z pewnością zapamiętają... nie tylko zwierzęta.

W Kuźnicach, w drodze powrotnej zwiedzona została wystawa - zbiory A. Kocyana, a w starym spichlerzu stała ekspozycja. Tam też uczniowie wypełniali przygotowane zadania z zeszytów ćwiczeń. Nie można też zapomnieć o ciągłej obserwacji otoczenia: rozpoznawania gatunków drzew z terenu parku, ptaków, roślin dostrzeżonych podczas całej wycieczki.