Wycieczka klasy VI SP na Halę Gąsienicową w 2015 r.

W dniu 30 września 2015 roku klasa szósta wraz z wychowawczynią brała udział w wycieczce na Halę Gąsienicową. Program edukacyjny "Bliżej Tatr" skierowany został do uczniów szkół podstawowych z gmin, na terenie których położony jest Park i realizowany przez Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Środowe zajęcia prowadziła pani Alicja Sidor, pracownik TPN i równocześnie przewodnik tatrzański. Spotkanie i wycieczka w góry dotyczyły „Zagospodarowania turystycznego Tatr". Wyruszyliśmy z Kuźnic w stronę Boczania i Hali Gąsienicowej. Niestety niesprzyjająca aura pokrzyżowała plany. Wiał mocny, bardzo zimny wiatr, po wyjściu powyżej regla górnego zaatakował nas śnieg i zdecydowanie obniżona temperatura powietrza. Dodatkowo stroje turystyczne części uczestników pozostawiały wiele do życzenia (krótkie skarpetki, niskie buty, brak czapek i kapturów, przewiewne, nieodpowiednie w góry materiały). Na Przełęczy Między Kopami zapadła decyzja o powrocie, zejściu do Doliny Jaworzynki i zatrzymaniu się w Spichlerzu w Kuźnicach, by wykonać zadania zaplanowane dla uczniów szóstej klasy. A musieli oni poradzić sobie z odpowiednim wyborem przedmiotów do poprawnego spakowania plecaka, dostrzec różnice między starą fotografią Kalatówek a obecnym widokiem (na żywo), wykonać notatki do profilu hipsometrycznego, ze zwróceniem uwagi na roślinność, zjawiska wodne, skały podłoża itp. Wycieczka obfitowała w takie atrakcje jak doskonale słyszany ryk jelenia i napaść utuczonej sójki, która agresywnie domagała się dokarmiania. Od nas nie dostała nic. Doskonale wiemy, że nie wolno karmić dzikich zwierząt na terenie Tatrzańskiego Parku.