Nowości biblioteczne - marzec 2020 r.

        Marzec to gorący miesiąc w naszej małej szkolnej bibliotece. Kolejne nowości zawitały na biblioteczne regały. Tym razem coś ciekawego znajdą dla siebie młodsi czytelnicy.

  • „Dziadek i niedźwiadek” - książka autora Afryki Kazika, pod honorowym patronatem pani generałowej Ireny Anders, niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka - czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. "Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu - żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka… Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania". Elżbieta Olszewska, Dyrektor programowy Fundacji ABCXXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.
  • „Dziewczynka z parku” - Ta zima jest dla Andzi zupełnie inna niż wszystkie poprzednie. Pół roku temu zdarzyło się coś strasznego - umarł jej tata. Dziewczynka tęskni za wszystkim, co dawniej składało się na życie rodziny: za grą w chińczyka, rozmowami przy stole i za brzoskwiniowym sernikiem leczącym smutek. Przede wszystkim jednak brakuje jej wypraw do parku, w którym tata, zapalony ornitolog, uczył ją dostrzegać piękno przyrody. Nie jest łatwo poradzić sobie z cierpieniem, ale Andzi pomaga pamięć o pewnej tajemnicy powierzonej przez tatę. Może również liczyć na kolegę, Jeremiasza, który przywraca uśmiech na jej twarzy. Czy dziewczynka zdradzi chłopcu swój sekret? Opowieść o wspomnieniach, które bolą, ale też są tym, co posiadamy najcenniejszego. Autorka mówi o śmierci i stracie w sposób prosty, a jednocześnie pełen szacunku dla swoich bohaterów i czytelników.
  • „Środek kapusty” - Julka ma przemądrzałego starszego brata, z którym ciągle się spiera, i mamę pracującą w telewizji, z której jest bardzo dumna. Ma też dobre serce i mnóstwo pomysłów, zawsze stara się każdemu pomagać i marzy o tym, by spełniać tylko dobre uczynki - ale czasem efekty jej działań bywają zaskakujące nie tylko dla wszystkich wokół, ale też dla niej samej. Kiedy pomaga zakochanemu bratu, gdy stara się przestrzegać wszystkich reguł grzeczności albo próbuje wspierać tatę w jego planie odchudzenia się - skutki są zadziwiające! Poznaj Julkę i dowiedz się, jaki smak ma środek kapusty!
  • „Łopianowe pole” - Dzieci ze zwykłego podwórka są świadkami zupełnie niezwykłych wydarzeń. Ktoś zamienia się w żabę, w skarpetkach rosną dziury, tajemniczy pan przechadza się z burzową chmurą na sznurku, huśtawka ożywa, a z pudełka Dory ucieka nuda. Czy za tym wszystkim mogą stać pewna pani i jej kot?
  • „Niesamowite przygody 10 skarpetek” - "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" to publikacja, która zwyciężyła w konkursie na najlepszą książkę dziecięcą "Przecinek i Kropka" 2015. Czy nie zastanawiało was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.
  • „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” - Tytułowy nosorożec ma pecha. Jest od dawna przybity faktem, że nie potrafi… latać. Tak bardzo chciałby być kimś innym, niż jest. Jego dobry znajomy wróbel pokazuje mu różne przedziwne sposoby na spełnienie niedorzecznego pragnienia. Czy jednak słusznie podtrzymuje jego złudne nadzieje i dlaczego nosorożec ślepo wierzy w to, co niemożliwe? Czy dokonując określonych wyborów powinien kierować się rozsądkiem czy marzeniem? Czemu nie potrafi zaakceptować siebie takim jakim jest? Czy problemy nosorożca nie są przypadkiem nam znane?

Marta Osadzińska

Galeria zdjęć