Rozdanie nagród w konkursie bibliotecznym "Zwiadowcy" w 2021 r.

        Dnia 29 października nastąpiło długo oczekiwane rozdanie nagród w konkursie bibliotecznym „Zwiadowcy”. Nagrodzono trzy pierwsze miejsca:

  • I miejsce Zofia Krupa
  • II miejsce Michalina Bednarz
  • III miejsce Antonina Watycha

Przypomnijmy iż zadaniem naszych czytelników było odgadnięcie nazwy kraju, krainy lub wydarzeń historycznych, które zainspirowały Johna Flanagana. Oto prawidłowe odpowiedzi:

SKANDIA

Skandia bardzo przypomina Skandynawię. Wskazuje na to położenie geograficzne (północ), kraina jest mroźna i pokryta lodem. Skandianie przypominają Wikingów. Jak wiadomo Wikingowie byli znani z morskich wypraw, honoru, ogromnej siły i wytrwałości.

ARALUEN, PICTA, CELTIA

Wszystkie 3 krainy przypominają Wielką Brytanię, a każdy z osobna symbolizuje jej inny region (Araluen - Anglię, Celtia - Walię i Picta – Szkocję).

Krainy te leżą na wyspie, położonej na zachód od kontynentu.

Pictowie noszą bardzo charakterystyczne stroje ludowe przypominające szkockie kilty. Z kolei Araluen słynie ze świetnych łuczników zupełnie jak średniowieczna Anglia, której ludowym bohaterem jest Robin Hood. W przeszłości Anglia i Szkocja prowadziły krwawe wojny podobnie jak Picta i Araluen. Nazwa Celtia nawiązuje do dawnego ludu Celtów, który m.in. zamieszkiwał tereny Walii. Do dziś dnia na terenie Walii używa się języka wywodzącego się od dawnych Celtów.

TEMUDŻEINI

Podobieństwo Temudżeinów do Tatarów (Mongołów) nie trudno jest zauważyć przez ich styl walki. Wojownicy uzbrojeni w łuki i jeżdżący na małych konikach łudząco przypominają Mongołów kiedyś najeżdżających średniowieczną Europę. Słynęli oni z umiejętności jazdy konnej, zwinności, szybkości i niesamowitej celności podczas strzelania z łuku, nawet podczas jazdy konnej.

Ich wygląd (skośne oczy, żółtawa skóra) również wskazuje na Tatarów. Nazwa Temudżeini również sugeruje powiązania z Mongołami, gdyż słynny przywódca tego ludu – Czyngis – chan początkowo nosił imię Temudżyn.

GALLIA

Gallia wzorowana była na Francji, świadczy o tym m. in. nazwa tego fikcyjnego kraju. W starożytności tereny dzisiejszej Francji nazywane były Galią (wszyscy znamy przecież Gala Asterixa:) Skomplikowana mowa i trudności z porozumiewaniem się również wskazuje na Francuzów, którzy są znani z używania tylko ojczystego, trudnego dla innych języka. Położenie geograficzne książkowej Galli jest identyczne jak Francji, czyli na wschód od Araluenu, na kontynencie (Francja leży na kontynencie europejskim, na wschód od Wielkiej Brytanii). W średniowieczu Francja i Anglia toczyły ze sobą wyczerpujące wojny, podobnie jak Gallia i Araluen.

Gratulujemy zwyciężczyniom!!!

937973-352x500