"Mali Witowianie" na lekcji muzealnej w willi "Atma" w 2015 r.

Dnia 16 czerwca członkowie zespołu regionalnego „Mali Witowianie” udali się do Muzeum Karola Szymanowskiego na lekcję muzealną dotyczącą „Harnasi”. Taki tytuł nosił jeden z najsłynniejszych utworów polskiego muzyka – Karola Szymanowskiego. Dzieci zwiedziły willę „Atma”, w której mieszkał zafascynowany Podhalem kompozytor. Otrzymały również iście „bojowe zadanie” – za pomocą kolorowych materiałów oraz pasteli musiały zaprojektować kostiumy do baletu – pantonimy „Harnasie”.

Starsza grupa uczniów należąca do zespołu zwiedziła również kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Przy tej okazji pani Regina Mrowca – Kenar przybliżyła im postać „Leonarda da Vinci z Gliczarowa”, czyli Wojciecha Kułacha – Wawrzyńcoka. Ten rzeźbiarz – samouk był twórcą rzeźb zdobiących najstarszy zakopiański kościół. Żyjący w XIX wieku góral odbył podróż do Włoch gdzie podziwiał wspaniałe dzieła renesansowych i barokowych twórców. Zainspirowany pięknem rzeźby barokowej zaczął tworzyć unikatowe i charakterystyczne dzieła w tzw. stylu neobarokowym.

Na zakończenie wycieczki uczniowie chętnie udali się na lody.