previous arrow
next arrow
Slider

Dzień Regionalny w 2019 r.

        Tradycyjnie na wiosnę w naszej szkole organizowany jest Dzień Regionalny. W tym roku przypadł on na 22 maja 2019 roku a jego tematem przewodnim był strój góralski. Organizatorkami tegorocznych uroczystości były:

 • p. Regina Mrowca – Kenar,
 • p. Agata Szeliga.

Na godzinę 9:00 w szkole zjawili się uczniowie - niektórzy ubrani w strój góralski lub jego elementy, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście.

Dzień Regionalny otwarł występ szkolnego zespołu regionalnego „Mali Witowianie”. Do tańca naszym uczniom przygrywał pan Maciej Gąsienica Mracielnik (basy) w towarzystwie Justyny i Tomasza Ratułowskich (skrzypce). Nad przebiegiem występu czuwali: pani Czesława i pan Stanisław Sobczyk. Po występie pan Maciej Gąsienica Mracielnik zaprezentował zebranym swoje umiejętności gry na wszelkiego rodzaju fujarkach, piszczałkach i kozie. Następnie uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Najmłodsze dzieci z klas „0” - III SP udały się na prelekcję wygłoszoną przez panią dr Stanisławę Trebunia - Staszel, pracownika Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat stroju górali podhalańskich. Pogadanka poparta licznymi fotografiami wzbudziła ożywione reakcje najmłodszych członków naszej społeczności szkolnej. W tym samym czasie uczniowie klas IV – VI obejrzeli film dokumentalny dotyczący instrumentów pasterskich używanych niegdyś na Podhalu. Natomiast najstarsi uczniowie z klas VII – VIII SP i III gim. rywalizowali między sobą w konkursie wiedzy o stroju góralskim. Zwycięsko z tego starcia wyszła klasa VII zajmując I lokatę, zaszczytne II miejsce zajęła klasa III gim., natomiast klasa VIII uplasowała się na miejscu IIISkład drużyn:

Klasa VII

 • Anna Bzdyk
 • Dawid Czuj
 • Julia Granat

Klasa VIII

 • Urszula Frączek
 • Magdalena Palenica
 • Karolina Strama

Klasa III gim.

 • Kacper Gach
 • Robert Kołątaj
 • Martyna Wróbel

Po rozegranym konkursie młodzież udała się na projekcję filmu o pasterstwie natomiast klasy IV – VI zmierzyły się z pytaniami dotyczącymi stroju górali podhalańskich. Zdecydowanie zwyciężyła drużyna reprezentująca klasę V w składzie:

 • Aleksandra Bobak
 • Anna Niźnik
 • Ewa Szymusiak

Bardzo dzielnie walczyła reprezentacja klasy IV w składzie:

 • Dominik Sieczka
 • Bernadeta Szwab
 • Antonina Watycha

zajmując ostatecznie II miejsce. Reprezentacja klasy VI zajęła III miejsce. Szóstoklasistów reprezentowali:

 • Szymon Niźnik
 • Wiktoria Pawlikowska
 • Klaudia Toczek

Oczywiście najmłodsi również sprawdzili swoją wiedzę o stroju góralskim. Drużyna klasy III SP:

 • Karolina Pawlikowska
 • Sebastian Sieczka
 • Małgorzata Szymusiak

zdecydowanie pokonała konkurencję, czyli drużynę klasy II SP, która zajęła II miejsce:

 • Michalina Bednarz
 • Julia Knapczyk
 • Owidia Piczura

Natomiast klasa I SP:

 • Agnieszka Jasionek
 • Gabriela Masny
 • Maria Szpunar

pokonała w rywalizacji maluszki z zeróweczki:

 • Hubert Krupa
 • Wiktoria Kwak
 • Anna Szczechowicz

Rada Rodziców zadbała o słodki poczęstunek zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Na zakończenie tegorocznego Dnia Regionalnego klasy IV – VIII SP i III gim. miały okazję wysłuchać bardzo ciekawej prelekcji naszego honorowego gościa pani dr Stanisławy Trebunia – Staszel.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Dnia Regionalnego:

Uczniom z zespołu „Mali Witowianie”, nauczycielom, przede wszystkim głównym koordynatorkom pani Reginie i pani Agacie, Radzie Rodziców za pyszny poczęstunek i oczywiście naszemu gościowi – pani dr Stanisławie Trebunia – Staszel za to, że zaszczyciła nas swą obecnością podczas naszych skromnych szkolnych uroczystości.

Marta Osadzińska

Galeria zdjęć