previous arrow
next arrow
Slider

Wyjazd uczniów klas VIII i III gim. do Muzeum KL Auschwitz w 2019 r.

        W dniu 11 czerwca 2019 roku uczniowie klasy ósmej i trzeciej gimnazjum wraz z wychowawcami i opiekunami pojechali do Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince. Wyjazd miał na celu zapoznanie młodzieży z historią obozu, w którym podczas II wojny światowej zginęło wiele milionów ludzi różnych narodowości.

Zwiedzanie rozpoczęło się od przejścia na teren byłego obozu przez bramę z napisem: „Arbeit macht frei”. Pani przewodnik oprowadziła grupę po bloku pełniącym funkcję więzienia (tam poznaliśmy historię ojca Maksymiliana Kolbego i Gajowniczka). Pod ścianą straceń młodzież zapaliła symboliczne znicze, upamiętniając ofiary wykonywanych na więźniach wyroków.

Nowym elementem, na trasie zwiedzania byłego obozu, jest blok poświęcony historii Żydów w obozie. W jednej z sal, na dużych ekranach wyświetlano zdjęcia i filmy ukazujące życie Żydów przed II wojną światową. W sali obok ogromne wrażenie wywarła na zwiedzających olbrzymia księga z nazwiskami 4 milionów Żydów, których udało się zidentyfikować.

Obejrzeliśmy także sale z osobnymi wystawami, na które składają się przedmioty codziennego użytku: garnki, grzebienie i szczotki, kilka tysięcy par butów, walizki itp. Następnie przeszliśmy do budynku, w którym na terenie obozu zorganizowano komorę gazową połączoną z krematorium (masowo zabijano tam ludzi za pomocą gazu o nazwie cyklon B).

Po oddaniu sprzętu i słuchawek, autokarem, udaliśmy się do drugiej części obozu w Brzezince – tam obejrzeliśmy oryginalny wagon, jeden z wielu, którymi dowożono ludzi do obozu oraz wnętrza baraków (łaźnię, prycze noclegowe). Ogromne wrażenie wywarła też wielka przestrzeń obozu i kominy pozostałe po niszczonych przez Niemców barakach, gdy opuszczali to miejsce w 1945 roku.

Miejmy nadzieję, że ten wyjazd – ważna w życiu lekcja historii - zostanie zapamiętana na długo.

Anna Rejewska

Galeria zdjęć