previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

Wycieczka klasy V SP na Kalatówki w ramach programu "Bliżej Tatr" w 2019 r.

        Już od klasy I uczniowie szkół podstawowych z Podhala mogą brać udział w programie TPN - u zatytułowanego "Bliżej Tatr". Dla każdej klasy tematyka zajęć jest inna. Najmłodsi uczniowie z klas I - III SP poznawali ptaki Tatrzańskiego Parku Narodowego, rozpoznawali tropy i ślady pozostawiane przez zwierzęta żyjące w Tatrach oraz uczyli się rozpoznawać podstawowe gatunki drzew iglastych i liściastych Podhala. Starsi uczniowie począwszy od klasy IV rozpoczęli eksploracje parku pod opieką wykwalifikowanych przewodników TPN - u.

Czwartoklasiści tradycyjnie odwiedzają Dolinę Białego natomiast piątoklasiści udają się na Kalatówki. Również w tym roku, 1 października 2019 roku, w piękny jesienny dzień uczniowie z klasy V, wraz z wychowawczynią, p. Marta Osadzińską udali się na wycieczkę w Tatry. Tuż przed 9:00 rano grupa spotkała się z panem przewodnikiem Tomaszem Skrzydłowskim w Kuźnicach. Dzieci otrzymały od p. Tomasza specjalne zeszyty ćwiczeń, foldery informacyjne (o Św. Bracie Albercie, Hrabim Władysławie Zamoyskim, Kuźnicach i stylu zakopiańskim) i ołówki.  Następnie ruszyli w stronę pustelni Św. Brata Alberta. Tam uczniowie poznali historię Adama Chmielowskiego oraz dowiedzieli się czym jest styl zakopiański stworzony przez Stanisława Witkiewicza. Na pobliskich ławeczkach dzieci pracowicie uzupełniały ćwiczenia. Po krótkiej przerwie ruszyły do hotelu górskiego na Kalatówkach. W hotelowej kawiarni zjedli drugie śniadanie i wysłuchali pogadanki p. Skrzydłowskiego na temat wytwarzania oscypków. Oczywiście po prelekcji przyszedł czas na dalsze ćwiczenia. Nie zabrakło też mini konkursu z nagrodami dla najlepszych rysowników.

W drodze powrotnej uczniowie podziwiali piękne widoki i delektowali się wspaniałą słoneczną pogodą. Na zakończenie górskiej przygody wszyscy zebrali się przy wystawie poświęconej Szkole Domowej Pracy Kobiet w Kuźnicach utworzonej przez Hrabiego Zamoyskiego. Po wyczerpującej, ale przyjemnej wyprawie dzieciaki chętnie wróciły do domów podekscytowane wiadomością iż w przyszłym roku czeka je wyprawa na Kasprowy Wierch.

Marta Osadzińska

Galeria zdjęć