Program profilaktyczny Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Zakopanem dla uczniów klas "0" - III oraz VII - VIII w 2020 r.

Wobec zagrożeń związanym z koronawirusem i w trosce o bezpieczeństwo uczniów i całej społeczności szkolnej w ramach działań profilaktycznych w dniu 9 marca 2020 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Sabiną Budz, pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Zakopanem. Uczniowie klas młodszych i starszych zostali poinformowani o przestrzeganiu podstawowych zasad, które mogą zapobiegać i ogranicz ryzyko zakażenia koronowirusem, a także:

• czym jest koronowirus ?
  • jak często występują objawy?
  • kto jest najbardziej narażony?
  • jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
  • gdzie zgłaszać się z objawami ?gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Zaprezentowany został instruktaż skutecznego mycia rąk. Uczniowie z klas 0 – III wykonali plakat zatytułowany: „Regulamin zdrowego ucznia”.

W tym dniu podjęliśmy także działania profilaktyczne dla uczniów kl. VII i VIII w zakresie zaburzeń odżywiania: anoreksji i bulimii. Program profilaktyczny objął zagadnienia:

• zdrowego stylu życia i odżywiania się (stosownie do wieku i potrzeb organizmu)
  • kształtowanie pozytywnej samooceny;
  • nabywania dystansu do promowanych przez media kanonów pięknego ciała i nieskazitelnej urody;
  • istoty anoreksji i bulimii;
  • symptomy i przebieg choroby;
  • leczenie, przyczyny i zasady pomocy osobom chorym.

Uczniowie z zainteresowaniem i zaangażowaniem wysłuchali przygotowanego programu profilaktycznego.

Kamila Mateja