Wycieczka najmłodszych uczniów do Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk w Chochołowie.

29 kwietnia 2022 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się do Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk w Chochołowie, gdzie znajduje się pierwsza interaktywna ekspozycja przyrodnicza, która pozwala poznać świat fauny i flory Torfowisk Orawsko - Nowotarskich. Na małych odkrywców przyrody czekało mnóstwo atrakcji: interaktywne mikroskopy, model rosiczki, cietrzew jako przewodnik, animowane mapy oraz symulatory powodzi. Dzieci dowiedziały się, że w okolicach Czarnego Dunajca ukształtował się rozległy kompleks torfowisk wysokich, stanowiący zespół unikatowych siedlisk przyrodniczych. Uczniowie poznali proces powstawania torfowisk oraz obejrzeli kolekcję ptaków i ssaków. Wśród eksponatów zobaczyli: wilka, jelenia, orła przedniego, bielika pomurnika, sępa płowego i około 170 gatunków innych ptaków. Jednak największą atrakcją okazały się stanowiska do eksperymentów, duży model rosiczki, a także interaktywne quizy. Na zakończenie dzieci obejrzały film animowany o przygodach małego, niesfornego cietrzewia Teta i jego przyjaciółki rosiczki Rosy. Wyjazd do Centrum Ochrony Torfowisk bardzo podobał się małym odkrywcom przyrody.

Renata Górak

20220429 110332 1024x576